YILMAZ, ÇORUM BELEDİYESİ’NİN ÇAĞRI VAKFI İLE İLİŞKİSİNİ SORDU

Işıl Halı Yıkama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi Tuncay Yılmaz, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Çağrı Vakfı’nın Çorum Belediyesi’ndeki üst düzey yapılanmasına yönelik iddiaları meclis gündemine taşıdı.

Meclisin dünkü toplantısında Çorum Belediyesi’nin üst düzey kademelerindeki Çağrı Vakfı yapılanması iddiası, yeniden gündeme geldi.

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Tuncay Yılmaz, geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanan habere ilişkin hatırlatmalarda bulundu. Yılmaz, “Çorum’da bir haber yapıldı. Bu haberi noktasına, virgülüne dokunmadan anlatacağız. Haberde, ‘Türkiye’de son yıllarda adından sıkça söz edilen, cemaat yapılanmalarından birisi olan Çağrı Eğitim Vakfı, Çorum’da da etkisini ve gücünü giderek artırmaktadır. Öyle ki Çorum Belediyesi’nde yönetim bölümünde bulunan isimlerin tamamına yakınının Çağrı Eğitim Vakfı’na yakım isimlerden oluşması dikkat çekiyor. Arif Ersoy döneminde göreve gelen Çağrı Eğitim Vakfı’na yakın birçok ismin değişmeyerek hep aynı koltukta yer almaları bu tezi hayli güçlü kılıyor. Alper Zahir, Ahmet Yabacıoğlu, Turhan Candan, Murat Erdem, Salih Karslıoğlu, Mahmut Yabacıoğlu gibi Çağrı Eğitim Vakfı’na yakın pek çok ismin yıllardır belediye yönetiminde etkin kademelerde görevde kalması Çağrı Eğitim Vakfı’nın Muzaffer Külcü ile zirve yapmış, bu yükseliş akıllarda derin kaygılar getiriyor’ deniyor” diye konuştu.

Bu sırada Yılmaz’ın sözünü kesen Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu ise “Kaygılanma, kaygılanma. 2018’den beri aklın neredeydi? Bugün mü geldi aklına?” dedi.

Daha sonra konuşmasına devam eden Yılmaz, bazı soruları haberin muhataplarına yöneltti. Yılmaz,  “Bu vakfın para kaynakları nelerdir? Belediyemizden herhangi bir ayni veya nakdi yardım alınmış mıdır? Bu vakfın Çorum Belediyesiyle ilgili organik bağlarının olması normal midir? Vakıfla irtibatta olan kişilerden belediye çalışanlardan var mıdır? Bu vakfın yöneticilerinden kimleri oğulları, kızları, çocukları, gelinleri, damatları Çorum Belediyesi’nde çalışmaktadır? Belediyenin Çorum Barajı’ndaki sosyal tesisleri Çağrı Vakfı tarafından mı kullanılmaktadır? Belediyeden ihale alan firmalardan bu vakfa bağış toplanıyor mu? Mimar Sinan’daki bu vakfa ait yurt nasıl yapılmıştır? Bilginiz varsa kamuoyuyla paylaşmanızı rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan görevden alınan eski Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün Özel Kalem Müdürü Murat Erdem’in halen Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosunda olduğunu hatırlatan Yılmaz, Görevden alınan Muzaffer Külcü’nün özel kalemi Murat Erdem bildiğimiz kadarıyla Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosunda olduğunu biliyoruz. Aylardır Murat Erdem’i ben belediyede görmedim. Murat Erdem hala Belediye Başkan Yardımcılığı maaşı mı almaktadır? Çalışıyorsa nerede görev yapmaktadır? Yoksa hala Külcü’nün özel kalemini mi yapmaktadır?” ifadelerini kullandı.

Tuncay Yılmaz’ın sorularına cevap veren Belediye Başkanı Zeki Gül de “Çorum Belediyemizde 2 bin tane personelimiz bulunuyor. En üst kademeden işçisine kadar 2 bin personelimiz var. FETÖ denilen alçak, FETÖ denilen vatan haini öyle bir hale getirdi ki, cemaati, cemiyeti, tarikatı insanların gözünde sanki cemaatler, tüm vakıflar ülkenin aleyhine çalışıyormuş düşüncesini oluşturdu. İçimizdeki cemaat yapılanması diğer tüm hayır kurumlarını da böyle bir zan altında bıraktı. Bir vakfın belediyede yapılanması, bir vakfın menfaatlenmesi söz konusu değil. Burada belediyede çalışan vatandaşlarımızın vakfını sorgulamam, yaptığı işiyle ilgili de bir şeyler söylemem. Bununla ilgili sözleri doğru bulmuyoruz. Üstelik bunun yeri ne bu toplantı, ne de gelecek toplantılardır” dedi. (Ahmet Temelci)

Yeni Ay Eğitim Kurumları Orta Kuşak
Benzer Haberler...

Yorum Yap

error: Korumalı içerik !
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı