Özel Elitpark Hastanesi

YENİ ASKERLİK YASASI İÇİN SON GELİŞMELER

Milli Savunma Bakanlığı tarafından üzerinde çalışmaların devam ettiği yeni askerlik sistemi tek tip askerlik olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni askerlik sistemi hakkında detayları da açıklamıştı.

En son çıkan bedelli askerlik kanunu ile birlikte gündeme gelen ve bakanlıklar ile ilgili kurumların ortak çalışmalarının devam ettiği yeni askerlik sistemi kamuoyunda tek tip askerlik olarak tanımlanıyor. Vatandaş tek tip askerlik sisteminin gelmesi ile işinden olma veya askerlik için para biriktirme, arkasında kalanları düşünme gibi stresli işlerden kurtulurken, ülkemiz de profesyonel ordu sistemine kavuşmuş olacak.

İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili yapılan son açıklamalar ve tek tip askerlik sisteminin detayları…

Askerlik 9 ay mı olacak, askerlik düşecek mi sorularının cevabı uzun süredir merak ediliyordu. Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında ‘Tek tip askerlik’ hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, TRT’nin özel yayınında öngörülen sistemi anlattı. 3, 6, 9, 12 gibi bir düzenlemenin üzerinde durduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından asker adayları yeni askerlik sisteminin detaylarını merak etti. Tek tip askerlik hakkında bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi…

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. Kalın tek tip askerlik hakkında önemli sözler söyledi.

ASKERLİK SÜRESİNE YENİ DÜZEN GELİYOR

Seyyare Güzellik Merkezi

4 Prensip üzerinde çalışmalar sürüyor. Bedelli askerliğe şuan 635 bin kişi başvurdu. Yeni askerlik modeli üzerinde yapılan çalışmalar devam ediyor. Bunu daha da çeşitlendiren, 6-9-12 ay gibi zaman dilimlerine yayılabilecek çalışmalar masaya yatırıldı. 4 tane temel prensip var. Birisi, öngörülebilirlik. İkincisi ihtiyaçlar. Üçüncüsü yükümlülerin eğitimi meselesi. Dördüncüsü ise sürekliliği. Bununla ilgili bir hazırlık yapılıyor. İlk sonuçlar kabineye sunuldu.

“3 AY ZORUNLU ASKERLİK SONRASI 3 SEÇENEK OLACAK”

Askerlik çağındaki 5 milyon gencin gözü kulağı yapılacak yeni düzenlemede. Uzmanlara göre, süre standarda kavuşturulacak ve nasıl geçirileceğinin belirlenmesi için seçenekler sunulacak. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Fahri Erenel, hazırlıkları devam eden sistemi TRT Haber’e yorumladı. Erenel, “Ana düşünce 9 ay gibi tek bir standarda getirmektir. Bununla 12 ay olan uzun dönem askerlik 9 aya yalnız tabi kısa dönem 6 aydan 9 aya çıkmış olacak. Kısa ve uzun dönem 9 ayda birleşecek.” dedi.

Erenel, askerlikte 3 aylık zorunlu dönem planlandığı görüşünde. Kalan 6 ayı geçirmek için ise 3 seçenek öngörülüyor. Bunlardan ilki bazı meslekler için geçerli olacak. Örneğin, doktor, hakim, öğretmen gibi yetişmesi uzun zaman alan meslek gurupları bu grupta değerlendirilecek.

Erenel’e göre değerlendirilen iki alternatif daha var:

“Bedelli dediğimiz 3 ay eğitimden sonra bir bedel ödeyerek sadece 3 ay askerlik yapacak, diğeri ise 3 aylık temel eğitimi bitirdikten sonra ortalama şu an ifade edilen konu asgari ücret üzerinden maaş ödenerek kendilerine kalan 6 aylık sürelerini tamamlamaları şeklinde olacak.”

Yeni düzenleme ile nihai karar çalışmalar sonunda verilecek.

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı