Exper Yaptır

YAKAMOZ TURŞU’NUN EK TESİS AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çorum’da ürettiği konserve turşuları dünyada 25 ülkeye ihraç eden Yakamoz Turşu’nun Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle yapılan ek tesislerinin açılışı gerçekleştirildi.

2018 yılında toplamda 6 milyon konserve turşu üretimi yapan ve bu turşuların yüzde 50’sini 25 farklı ülkeye ihraç eden Yakamoz Turşu, kente bir tesis daha kazandırdı. Dün gerçekleştirilen törenle tesisisin açılışı gerçekleştirildi.

5 milyon TL’ye mal olan tesisin yapımı için Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımları Destek Programı kapsamında 1 milyon TL destek sağlandı.

Ankara yolu 16. kilometresinde bulunan ek tesislerde gerçekleştirilen törene, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, CHP Milletvekili Tufan Köse, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, CHP Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç, CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile fabrika yöneticileri katıldı.

Tören öncesinde Vali Mustafa Çiftçi ve beraberindekiler fabrikayı gezerek Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kayacı’dan bilgi aldı. Ardından Çorum yöresi halkoyunları gösterisi katılımcıların beğenisine sunuldu. Daha sonra ise protokol üyeleri yapılan duanın ardından açılış kurdelesini geçti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Kurdele kesiminin ardından törene geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını Mustafa Kalaycı, yaptı. Katılımcıları selamlayan Kalaycı, yatırımlarının hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra Onur Kalaycı da yapılan yeni tesis ve firmalarının yaptığı çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı. 2018 yılında 3 milyon pet, 3 milyon cam olmaz üzere toplamda 6 milyon üretim yaptıklarını dile getiren Kalaycı, bu ürünlerin yüzde 50’sini 25 ülkeye ihraç ettiklerini ifade etti.

Kalaycı’nın sunumunun ardından Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı kürsüye çıktı. Yeni tesislerin yapımında bakanlık desteğinin de olduğunu dile getiren Sarı, 1 milyon TL’lik destek verildiğini söyledi.

Törenin devamında CHP Milletvekili Tufan Köse de bir konuşma yaptı. Köse, “Önemli bir ilave tesisin açılındayız. Turşunun sağlık açısından da önemli” diye konuştu.

Daha sonra AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan ile Vali Mustafa Çiftçi de birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından tören Vali Mustafa Çiftçi’ye plaket verilmesinin ardından sona erdi.

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı