Özel Elitpark Hastanesi

WhatsApp Kullanıyorsanız Bu Habere Dikkat !

WhatsApp’taki sesli aramalardan telefonlara bulaşan yeni bir casus yazılım tespit edildi.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, hemen hemen herkes tarafından kullanılıyorken,uygulamanın bu kadar popüler olması, internet korsanlarının da bir numaralı hedefi haline gelmesine neden oluyor.

Mayıs ayının başlarında WhatsApp’taki sesli aramalar aracılığıyla birçok kullanıcının telefonuna bulaşan zararlı yazılım, telefonların gizlice gözetlenmesine neden oldu. Üstelik bu casus yazılımdan, hem Android hem de iOS kullanıcıları etkilendi.

Virüs Çağrıyla Geliyor

Seyyare Güzellik Merkezi

İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen kötü amaçlı yazılım, WhatsApp sesli aramalar esnasında kullanıcıların telefonuna sızıyor ve telefonu ele geçiriyor. Üstelik kullanıcı aramaya yanıt vermese bile sızma gerçekleşebiliyor. Daha sonra ise zararlı yazılım otomatik olarak arama kaydını silerek, kullanıcıların fark etmesini engelliyor.

Whatsapp Çalışmalara Başladı

WhatsApp, söz konusu açığı kapatma çalışmalarına geçtiğimiz cuma gününden itibaren başladığını açıklarken, Şirket, kaç kullanıcının bu zararlı yazılımdan etkilenerek bilgilerinin çalındığını ise henüz açıklamadı.

Söz konusu casus yazılımı üreten İsrail firması NSO Group, çeşitli casus yazılımlar üretip, terörizm ve suçla mücadeleye destek olmak için bu yazılımları hükümetlere satmasıyla biliniyor. Kendi yazılım kodlarının başka kişilerin eline geçtiğini belirten şirket, WhatsApp’taki bu sorun hakkında üzgün olduklarını açıkladı.

 

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı