EHM Grup

VEKTÖREL MÜCADELEDE ESAS OLAN LARVA ANINDA MÜDAHALE ETMEKTİR

Exper Yaptır Yeni Banner

Başkan Gül, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile birlikte Temizlik İşleri Müdürlüğü’nü inceledi. Ziyarette müdürlük personeli ile görüşen Başkan Gül, vatandaşların rahat bir yaz geçirebilmeleri için şimdiden sinekle mücadeleye başlayacaklarını duyurdu.

Seyyare Güzellik Merkezi

Bu kapsamda 4 yeni araç kiraladıklarını dile getiren Başkan Gül, şöyle dedi: “Vektörel mücadelede esas olan larva anında müdahale etmektir. Çorum, temizliğiyle tanınan bir şehir. Bu yolların temizliğinde sinek gibi rahatsız edici hayvanları temizlemek bir görevdir. Bizim Temizlik İşleri Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız 24 saat esasına göre çalışıyorlar. Şehrimizi temizlemek için adeta bir arkadaşımız iki kişilik, bazen üç kişilik çalışıyor. Temizlikte sadece yollardaki ya da sokaklardaki çöpleri toplamak değil, hafriyat artığı, atıkların toplanması da önemli çalışmalar yapıyoruz. dedi.

Çevre temizliğinin toplum sağlığında da önemli bir yeri var. Sadece görüntü kirliliği değil, sağlığımızı da koruyoruz. Her yıl vektörel mücadelemizi yapıyoruz. Her yıl çok önemli ve bu yıl da önemsiyoruz. Bununla ilgili müdürlüğümüzle görüştük. Daha sonra da sayın valimiz konuyu ilgilendiren il müdürlükleri de toplayarak geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Bizi en çok rahatsız eden kendi çalışmalarımız değil, çalışmalarımıza engel olacak atık malzemelerdir. Atıkların nereye atıldığını biz bilemezsek, larva döneminde de müdahale edemeyiz. Ondan sonra da sinekle mücadele edemeyiz. Bu konuda firma sahiplerinden anlayış bekliyoruz. Bizim vatandaşımıza sinekle mücadeleyi anlatabilme şansımız yok. Vatandaşımız sinek var mı, yok mu onu bilir. 600’e yakın yerde fabrika sahipleri hayvansal atıkları bırakırlarsa biz sineklerin önüne geçemeyiz. Biz mücadele için varız. Bizim arkadaşlarımız her türlü mücadeleye varlar. Ancak larva döneminde belirli yerleri ilaçlamamız gerekiyor ve bu mücadeleye başlamayı düşünüyoruz. Bunun için 4 tane araç kiraladık. Şehrimizde 27 yerde sivri sineklerin larvalarını bıraktığını tespit ettiler. Bununla ilgili de gerekli müdahaleyi yapıyoruz. Konteynırlarla ilgili bir temizle sistemimiz var. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Yaz aylarında da bütün cadde ve sokaklarda periodik olarak devam edecek. Burada bizim ana amacımız insan sağlığıdır. Vatandaşlarımızın sağlığını önemsiyoruz. Bu nedenle temizliği ön planda tutuyoruz. Bizim inancımızın da gereği budur. Peygamberimiz, ‘Temizlik imandandır’ derken çok önemli bir hususa dikkat çekiyor. İman ehli olan herkesin temiz olmasının gereğini işaret etmiştir. Hemşehrilerimizden de temizlik konusunda isteklerimiz var. Hemşehrilerimiz boş alanlara çöp ve atıklarını kesinlikle bırakmamalılar. Konteynırlara çöp atarken vatandaşlarımız ağzını özellikle kapatmalılar. Biz Çorum’un temizliğini biliyoruz. Vatandaşlarımızın duyarlılığını biliyoruz ve aynı yardımı vatandaşlarımızdan bekliyoruz. Çiftlik sahiplerinin de bu konudaki mücadelemize katkı sağlamasını bekliyoruz. Vatandaşlarımıza rahat bir yaz yaşatmak istiyoruz. Şikayetlerin en az olduğu bir yaz yaşatmak istiyoruz.” Başkan Gül, konuşmasının ardından ekipmanları da test etti.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı