Özel Elitpark Hastanesi

‘Unutmadık, Unutmayacağız’

AK Parti Genel Merkezi’nin talimatıyla 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi’ne tepki göstermek amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlendi. Çorum’da da Hürriyet Meydanı’nda bir araya gelen partililer, 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi’ne tepki gösterdi.

Basın açıklaması öğle saatlerinde Hürriyet Meydanı’nda yapıldı. Programa, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı, İl Genel Meclis Başkanı Osman Günay, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Fatih Temur ile partililer katıldı.

AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı, ” Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız” dedi.

Seyyare Güzellik Merkezi

AK Parti Genel Merkezi tarafından konuyla ilgili gönderilen açıklamayı okuyan İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı, vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla 27 Mayıs darbesinin demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik yapılmış büyük bir ihanet olduğunu ifade etti. Ahlatcı, “Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atılmıştır. Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir” diye konuştu.

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının Türkiye’ye çağ atlattığını kaydeden Ahlatcı, “Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır” ifadelerini kullandı.

Ahlatcı’nın ardından söz alan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da Türkiye’de darbeler döneminin AK Parti ile birlikte sona erdiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı