Özel Elitpark Hastanesi

TRABZONSPORLU RODALLEGA’YA ADLİYE YOLU

Çorum Belediyespor’un gençi savunma oyuncusu Yakup Kayış ile Trabzonsporlu Rodallega arasında yaşanan “Irkçı Söylem” tartışması mahkemeye taşındı.

25 Ekim Çarşamba günü Ziraat Türkiye Kupası 4. Eleme turu maçında Trabzonspor ile Çorum Belediyespor arasında oynanan maça “Irkçılık” iddiaları damgasını vurmuştu. Maçın 63. Dakikasında Trabzonspor’un Kolombiya asıllı futbolcusu Rodallega, Çorum Belediyespor’un savunma oyuncusu Yakup Kayış’a kafa atmış, sonucunda kırmızı kart görerek Galatasaray maçında forma giyme şansını da kaybetmişti. Maç sonunda Twitter üzerinden olayla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzonsporlu futbolcu Rodallega, “Irkçı söylemlere tahammülüm yok” iddiasıyla Kayış’ı da zan altında bırakmıştı. Kayış ise iddiaları reddetmiş ve konunun yargıya taşınacağını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Çorum Belediyespor’un tecrübeli futbolcusu Yakup Kayış, Rodallega hakkında suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili dün Turgut Özal iş Merkezi Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Çorum Belediyesporlu Kayış’ın yanı sıra Kulüp Başkan Yardımcısı Ömer Balaban ve Avukatı Kasım Aksoy da katıldı.

“ÖNCELİĞİMİZ FUTBOLCUNUN AHLAKİ DURUŞU”

Seyyare Güzellik Merkezi

Toplantıda ilk söz alan Çorum Belediyespor Başkan Yardımcısı Ömer Balaban, transfer konusunda yönetim ve teknik heyet olarak en çok dikkat ettikleri unsurun ahlak yapı olduğuna dikkat çekti. Yakup Kayış’ın Rodallega’ya ırkçı bir söylemde bulunduğuna kesinlikle inanmadıklarını vurgulayan Balaban, bu tür olaylarla kulübün yıpratılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.  Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla hukuki süreci başlattıklarını söyleyen Başkan Yardımcısı Balaban, “Kadromuzu oluştururken futbolcuların performansları, yetenekleri ve daha da önemlisi Belediyespor’un ahlaki değerlerini de göz önünde bulundurduk. Kadromuzdaki tüm futbolcular Çorum Belediyespor’un ahlaki değerlerine sahipler. Hiçbir futbolcumuzun böyle bir şey yapacağını ihtimal vermiyor ve futbolcumuz Yakup’la ilgili suçlamayı kabul etmiyoruz. Futbolcumuzun böyle bir şey yapacağına inanmıyoruz. Hukuki süreç başlamıştır. Hukuk mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” diye konuştu.

“BU İFTİRA SADECE BANA DEĞİL, TÜRK MİLLETİNE ATILMIŞ BİR İFTİRADIR “

Tecrübeli futbolcu Yakup Kayış ise bu iftiranın sadece kendisine değil, tüm Türk milletine atıldığını belirtti.  Kayış “Olayın nasıl olduğunu tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Herkes biliyor. Birileri sanki yaşananlara şahit olmuş gibi konuşuyor. Ben belki İngilizce bilmiyorum ama İngilizce argo kelimeleri biliyorum. Kesinlikle, Rodallega’nın iddia ettiği gibi bir durum söz konusu değil. Bu, sadece bana değil, Türk milletine atılmış bir suç, iftira. Eğer bugün kendimizi savunmaz, hakkımızı aramazsak, yarın bu tür durumlara meydan verecek olayların önünü açmış oluruz. Bunun önünü açmamak adına hukuki yollardan mücadelemiz sürecek” şeklinde konuştu.

 

“SUÇ DUYURUSU TRABZONSPOR YÖNETİMİNE DEĞİL, RODALLEGA’YA YAPILDI”

Yakup Kayış’ın dava ile ilgili hukuki işlemlerini yürüten Avukat Kasım Aksoy da ortada çok çirkin bir iftiranın olduğuna dikkat çekti. Bu iftira ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirten Aksoy, suç duyurusunun Trabzonspor yönetimine değil, futbolcusu Rodallega hakkında olduğunu önemle vurguladı. Aksoy, “Rodallega, Yakup’un kendisine ‘zenci’ dediğini iddia ediyor. Burada, önemli olan Rodallega’nın ceza alması değil, Yakup’un ırkçı söylemde bulunmadığının ortaya çıkmasıdır. Bunun için şikayetimizi yaptık. Mali tazminat davasını açma hakkımızı saklı tutuyoruz. Önümüzdeki günlerde o da açılacak” ifadelerini kullandı.

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı