HLT Tente

TARIM İŞÇİLERİ ZOR ŞARTLARDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Exper Yaptır

Çorum’da mevsimlik tarım işçileri zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Tarım işçilerinin en büyük sıkıntısı ise çadır kentleri istila ede sinek ve haşereler.

Geçimlerini sürdürebilmek için hasat zamanı yaşadıkları yerlerden kalkıp Türkiye’nin dört bir yanına çalışmaya giden mevsimlik tarım işçileri, göçtükleri yerlerde de çadırlarda, zorlu koşullarda yaşıyor. Mevsimlik tarım işçilerinin duraklarından biri de Çorum.

Yaz dönemi boyunca tarım ürünlerinin hasadını yaparak geçim kaynaklarını sağlayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Çorum’a gelen mevsimlik tarım işçileri, ilk önce hasat işlerinde çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Seyyare Güzellik Merkezi

Gittikleri her bölgede zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren işçiler, barınma, beslenme, sağlık gibi birçok sıkıntı ile karşılaşıyor.

Merkeze bağlı Karacaköy’de çalışan bir grup tarım işçisi ise sinek istilasından mağdur.

Tarım işçilerinden Lütfü Şehyanlıgil, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Sineklerin çadırları istila etmesi nedeniyle geceleri uyamadıklarını ve yemek yiyemez hale geldiklerini belirten Şehyanlıgil, Belediye, İl Özel İdaresi, Sağlık İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğünü arayarak sorunlarını iletmelerine rağmen çözüm bulunamadığını söyledi.

3 ay boyunca Çorum’da mevsimlik işçi olarak çalıştıklarını, 30’u çocuk olmak üzere 120 kişinin çadırlarda ikamet ettiğini anlatan Şeyhanlıgil, zor şartlar altında yaşadıklarını belirterek, bulundukları bölgede ilaçlama çalışması yapılması için yetkililerden yardım istedi.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı