Exper Yaptır

SANAYİDE YÜZLER GÜLECEK

Çorum Oto Tamirciler Esnaf Odası Başkanı Necmettin Uzun, sanayinin olmazsa olmazlarından usta-çırak döneminin yeniden canlandırılmasıyla ilgili devlet tarafından yapılacak olan projelerin kendilerini şimdiden heyecanlandırdığını söyledi.

İşverenlerin ihtiyacı olan nitelikli işgücü talebini karşılamak için çıraklık eğitimi alacak gençlere devlet tarafından aylık bin 602 lira harçlık verileceğini ifade eden Uzun, proje kapsamında 8 ay süreyle mesleki eğitim alınacağını, kursa katılanların iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sigorta primlerinin de devlet tarafından karşılanacağının bilgisini paylaştı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Sanayinin çırak ihtiyacını karşılamak için yeni bir program başlatan hükümetin Türkiye genelinde işverenlerin çırak ihtiyaçlarına ilişkin bir envanter çalışması yaparak Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüklerine ileteceğini de aktaran Necmettin Uzun, “2 yıl sürecek program kapsamında hem teorik hem de pratik eğitim bir arada uygulanacak. Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kapsamında hangi mesleklere yönelik eğitim verileceği sanayi sektöründe çalıştıracak çırak bulamayan işverenlerin taleplerine göre belirlenecek.

Mesleki eğitim kapsamına alınan işletmelerde stajyer ve çıraklara devlet desteği 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde de verilecek. Buna göre 20’den az personel çalıştıran işletmeler için asgari ücretin üçte ikisi, 20 ve üzeri personel çalıştıran işletmeler için de üçte biri kadar ödeme yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Oda Başkanı Uzun, projenin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese ayrıca teşekkür etti.

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı