EHM Grup

Ramazan Ayında Et Fiyatlarına Zam Var Mı?

Exper Yaptır Yeni Banner

Çorum’da Ramazan ayında beklentilerin aksine et fiyatlarında artış yaşanmadı.

Geçtiğimiz yıla göre et fiyatlarında yüzde 20 ila 25’lik artış olduğunu belirten kasaplar, bu durumun koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşandığını anlattı.

Her yıl Ramazan öncesinde tartışılan konulardan birisi de et fiyatları. Bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle zaten artan et fiyatlarının Ramazan’da artıp artmadığı ise merak konusuydu. Leblebi TV, hem esnafla hem de vatandaşla görüşerek et piyasasındaki son durumu sordu.

Esnaf, Ramazan’da et fiyatlarının artmadığını ifade ederken, koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz yıla göre fiyatların yüzde 20 ila 25 oranında arttığını söyledi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Çorum’da kasaplık yapan esnaf, “Ramazan öncesinde göre herhangi bir artış yok. Et fiyatları normal. İlerleyen günlerde ne olur bilmiyoruz. Ama şuanda Ramazan önceki fiyatlarla satışa devam ediyoruz. Zam olacağını da pek düşünmüyorum. Kırmızı etin şuanda 54 TL. Kuzu eti 59 lira ile 60 lira arası. Pirzola fiyatı 80 lira. Beyaz etin fiyatları da uygun durumda. Bu süreçte herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Şuan için bir şikayet almıyoruz. Fiyatlar cazip. Pek pahalı değil. Tüketim için de uygun. Vatandaş en çok dana etini tercih ediyor. Kıyma ve kuşbaşı da ondan daha sonra geliyor” dedi.

Geçtiğimiz yıla göre fiyatlarda yüzde 20 ila 25’lik oranda artış yaşandığını belirten esnaf, “Geçtiğimiz yıla göre et fiyatlarında bir artış yaşandı. Yüzde 20 ila 25 oranında bir artış yaşandı. Bu da ister istemez tüketiciye yansıyor. Geçen yıl 50 ila 52 lira arasında sattığımız eti şuanda 60, 62 liraya satıyoruz. Kıymalıklarda biraz daha ucuz. 50 lira gibi bir fiyat etiketi var. Ramazan ayında vatandaşın daha çok et yiyebilmesi için daha uygun fiyata vermeye çalışıyoruz. Bu fiyatlardaki değişim bizden kaynaklı değil. Bizim kar marjımız aynı ancak üretimden kaynaklı artan fiyatlar nedeniyle fiyat artıyor. En çok kuzu eti rağbet görüyor. Kuzu kaburga ve kuzu gerdan fiyat olarak da düşük. 40 ila 45 lira fiyatı var. Daha sonra da kıyma daha çok satılıyor” ifadelerini kullandı.

Artışın koronavirüs nedeniyle yaşandığını vurgulayan esnaf, “Koronavirüs nedeniyle bir artış söz konusu çünkü hayvan pazarları kapalı. Köylüler de şuan şıngırdak bayramda satılır hesabı yapıyor. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. Kesimlerin fiyatları belirli olduğu için kasaplar da ona göre fiyat belirliyor. Kimisi memnun kimisi memnun değil. Kaliteye bakan insanlar genellikle fiyatları sorun etmiyor” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan bazıları fiyatlardan memnun kalırken, bazıları ise hala yüksek buluyor. Gıda fiyatlarının genel olarak arttığını, et fiyatlarının da artmasının normal olduğunu belirtenlerin yanı sıra, etteki fiyat artışının anormal olduğunu düşünen vatandaşlar da var.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı