HLT Tente

OTİZME DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER

Exper Yaptır

Kentte Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü ile bazı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle düzenlenen farkındalık yürüyüşü Hürriyet Meydanında başlayıp Kent Meydanında sona erdi.

Etkinliğin sonunda katılımcılar ellerindeki mavi balonları gökyüzüne bıraktı.

Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlik sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, “Dünya Otizm Farkındalık Günü” nedeniyle insanların kendilerini otizm konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadığını sorgulaması gerektiğini belirtti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Candan,otizmin herkesin sorunu olduğunu ve ancak hep birlikte el ele verilerek bu sorunun üstesinden gelinebileceğini ifade ederek, “Bugün bu etkinliğimize farklı siyasi partilerimizden, sivil toplum kuruluşlarımızdan ve vatandaşlarımızdan yoğun bir katılım söz konusu. Bu birlikteliğin artarak devam etmesi ve bu birlikten alınan güçle çözümlerin üretilmesi gerekiyor.” dedi.

Candan, Farkındalık Gününün, otizmli bireylere nefes aldırma, onlara uygun yaşam alanı açmak için iyi bir fırsat olduğunu vurguladı.

Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Emine Celen de, 3 yıl önce kurdukları derneğin en büyük amacının, bu konuda farkındalık sağlamak olduğunu, bugün düzenlenen etkinlikle amaçlarına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Erken teşhis ile birlikte erken yaşta başlanan tedavi sayesinde otizmli çocukların normal hayata adapte olabildiklerini ifade eden Celen, “Bu nedenle otizm konusunda farkındalık oluşturmayı önemsiyoruz. Bugün güzel bir birliktelik sağlandı. Nisan ayı geçtikten sonra da ‘otizmli çocuklarımıza ne oldu? Ne durumdalar?’ diye sorgulamanızı rica ediyorum.” diye konuştu.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı