EHM Grup

Memleket Torpili mi ?

Exper Yaptır Yeni Banner

Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Hıdırlık’ta bulunan Suheyb-i Rumi ve Ubeydi Gazi’ye ait türbelerin örtülerinin Konya Olgunlaşma Enstitüsü Tasarım Atölyesi’nde yapıldığı ifade edildi.

Vali Mustafa Çiftçi’nin eşi Azime Çiftçi himayesinde,  isminin açıklanmasını istemeyen bir iş adamının desteği ile yapılan örtü çalışmasının Çorum’da yapılmaması ise vatandaşların tepkisini çekti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Leblebi TV ihbar hattına mesaj gönderen çok sayıda vatandaş, türbelerde yer alan sandukaların üzerlerini örtmek için kullanılan ve vefat eden kişiye gösterilen saygının bir ifadesi olarak İslam medeniyetinde yüzyıllardır kullanılan örtülerin neden Çorum’da değil de Vali Mustafa Çiftçi’nin de memleketi olan Konya’da yapıldığını sorarken “Memleket torpili mi yapılıyor?” şeklinde ifadede bulundular.

Öte yandan Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün açıklamasında örtünün hazırlanma aşamasında, kullanılacak hat ve desenler konusunda Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Hüseyin Öksüz, Öğretim Görevlisi Ayşe Kart, Mevlana Müzesi Müdür Yardımcısı Dr. Naci Bakırcı’ dan oluşan danışman kurul ile çalışmalara başlandığı, kullanılan desenlerin  Ulu Cami ahşap minberindeki Selçuklu Dönemi Rumi motifleri alınıp hazırlanarak işlenmeye başlandığı dile getirildi.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı