EHM Grup

MACAR BÜYÜKELÇİSİNDEN ZEKİ GÜL’E ZİYARET

Exper Yaptır Yeni Banner

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, “Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini en canlı ve en sesli şekilde destekleyen ülke Macaristan. Türkiye’nin, Avrupa’nın ve dolayısıyla Macaristan’ın güvenliği için yaptıklarını takdirle karşılıyoruz.” dedi.

Kiss, Macaristan’dan bir şehir ile Çorum’un kardeş şehir olmasını teklif etmek üzere Belediye Başkanı Zeki Gül’ü ziyaret etti.

Macarlar ile Türklerin ortak bir geçmişten geldiğine işaret eden Kiss, “Tarihte dostane ilişkiler oldu. İki ülke arasındaki siyasi münasebet mükemmel. İki ülkenin hükumetleri birbirleri ile düzenli olarak görüşmekte ve iş birliği konsey toplantıları yapılmakta.” diye konuştu.

Türkiye’de 7 yıldır görevde bulunduğunu, bu süre içinde İstanbul, Ankara, Kayseri, Trabzon gibi illerle Macaristan’dan bazı illeri kardeş şehir yaptıklarını anlatan Kiss, aynı şekilde Çorum ile Macaristan’ın bir şehrinin kardeş şehir olması talebini Belediye Başkanı Gül’e iletti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Gül de Türkiye’nin AB ile ilişkilerde sıkıntılar yaşadığını aktararak, “Türkiye, eski Türkiye değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye, ekonomik, sosyal ve askeri alanda çok büyük ilerleme kaydetti. Darbe girişiminin ardından ülkesine ihanet eden kişilerin Avrupa ülkelerinde rahatça dolaşıyor olması da Türkiye’yi üzüyor. AB, ayrıca mülteciler konusunda Türkiye’ye verdiği sözlerin yüzde 10’unu bile tutmadı.” diye konuştu.

Gül, kardeş şehir teklifinin de Belediye Meclisinde değerlendirileceğini kaydetti.

Ziyaretin ardından Kiss ve Gül, birbirlerine hediye sundu.

Ziyarete Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da katıldı.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı