Özel Elitpark Hastanesi

Kuzey Amerika Kökenli Kuş Çorum’da Tedavi Altına Alındı

Çorum’da yol kenarında yaralı leylek yavrusu sanarak arabasına aldığı kuşun “Uzun Bacak” adı verilen Kuzey Amerika kökenli kuş türünden olduğunu öğrenen kişi, Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı hayvan barınağına başvurarak kuşun tedavi altına alınmasını sağladı.

Bir kamu kuruluşunda görev yapan Yılmaz Oktay, Samsun-Ankara karayolu üzerinde aracında seyir halindeyken yol kenarında çırpınan yavru kuşu tedavi etmek amacıyla aracına aldı.

Evine getirdiği kuşu besleyen ve yarasına pansuman yapan Oktay, daha sonra internette yaptığı araştırmada kuşun Türkiye’de “Uzun Bacak” olarak bilinen “Himantopus himantopus” olduğunu öğrenince hayvan barınağına başvurdu.

Oktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş yavrusunu fark ettiğinde trafik akışını durdurup kuşu koruma altına aldığını söyledi.

Seyyare Güzellik Merkezi

İnternetten yaptığı araştırmada, kanadından yaralı olarak bulduğu kuşun göçmen kuş olduğunu öğrendiğini belirten Oktay, “Bu kuşun bölgemizde yaşamadığını öğrenince hayvan barınağına getirdim. Barınak yetkilileri bu türün Çorum bölgesinde daha önce görülmediğini söylediler. Kuzey Amerika bölgesine ait bir kuş türüymüş. Buralarda görmek sevindirici.” dedi.

Hayvan barınağında yaralı kuşu muayene eden Veteriner Hekim Mert Günhan da, daha önce Çorum ve civarında “Uzun Bacak”a rastlanmadığını belirtti.

Kuşun kanadından başka bir yırtıcı hayvanın darbesiyle yaralanmış olabileceğini anlatan Günhan, şunları kaydetti:

“Yavru kuşumuzu teslim aldık, ilk müdahalemizi de yaptık. Genel sağlık durumu iyi. Kuşa artık burada bakacağız. Bundan sonra belki uçamayacak ancak barınağımızda güven içerisinde yaşamaya devam edecek. Bölgemizde bulunan bir kuş türü olmadığı için barınağımızın önemli misafirlerinden bir tanesi olacak.” (Hüsrev Türksal)

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı