EHM Grup

“Kurtuluş Savaşı’nın Ardından Türkiye’nin Birçok Kazanıma Kavuştu”

Exper Yaptır Yeni Banner

ADD genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, Amasya Genelgesi’nin 100. yılı münasebetiyle Amasya’da düzenlenen program öncesinde ADD Çorum Şubesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer ile dernek yönetimi ve üyeleri de hazır bulundu.

Ziyarette gündeme dair açıklamalarda bulunan ADD Genel Başkanı Altınışık, Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye’nin birçok kazanıma kavuştuğunu ifade etti. Altınışık, “Kurtuluş mücadelesinde Türk milletinin neler kazandığını tekrar hatırlatmak zorundayız. 100 yıl önce egemenliğimizi kazandık. Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir dedik. Egemenlik hem uluslar arası güç odaklarından hem emperyalist kuvvetlerden ve saraydan alınarak millete verilmiştir. Dünyada bir ilk gerçekleştirilerek Türkiye’de, Anadolu’da TBMM açık halde Kurtuluş Savaşı verildi. Yani millet iradesiyle büyük bir Kurtuluş Savaşı verildi. Bu minvalde demokrasi, kadın hakları, özgür ve eşitliği ile üniter devlet yapısına kavuştuk” diye konuştu.

Seyyare Güzellik Merkezi

Kurtuluş mücadelesinden sonra geçen 100 yılda her geçen gün kazanılan değerlerin birer birer kaybedildiğini vurgulayan Altınışık, “100 yıl sonra geldiğimiz noktada maalesef bu devrim sonucunda cumhuriyet ile Atatürk’ün idealinde kazanılan değerlerimizi yeniden elde etmek için bir mücadele vermek zorundayız. Biz buna yeniden milli mücadele diyoruz. 100 yıl sonra Atatürk yok. Ama Atatürk’ün yaptıkları, yöntemler, uyguladıkları yöntemleri biliyoruz. Bu uygulanan yöntemlere yeniden sahip çıkmak zorundayız. Türkiye eğer cumhuriyet olarak bir ve bütün olarak yoluna devam etmek istiyorsa yeniden Atatürkçü düşünce temelinde Atatürk cumhuriyetini inşa etmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Altınışık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin çevresindeki ülkelere baktığımızda, Ortadoğu’ya baktığımız zaman bunu çok net görüyoruz. Eğer kendi kuruluş amaçlarınızdan uzaklaşırsanız emperyalist kuvvetlere yem olursunuz. Biz bütün ayrışmaların ötesinde Atatürk’ün değerlerinde birleşmeli, bütünleşmeli, omuz omuza hareket etmeliyiz. Bu nedenle kendimizi görevli addederek Türkiye’nin en büyük demokratik kitle örgütü olarak Anadolu’yu karış karış dolaşıyoruz.

İstanbul’da da ADD, demokrasinin kazanması için çaba harcayacaktır. Siyasetin değil ama demokrasinin sahiplenmeye ihtiyacı vardır.” (Fethi Barut)

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı