Exper Yaptır

“KADINLARIMIZIN EĞİTİMLİ VE BİLİNÇLİ OLMASI SAĞLIKLI BİR TOPLUMUN ÖN ŞARTIDIR”

CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, kadınların eğitimli ve bilinçli olmasının, sağlıklı bir toplumun ön şartı olduğunu kaydetti.

Tüfekçi, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Seyyare Güzellik Merkezi

1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadınının 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olduğunu belirten Tüfekçi, “Kadınlarımızın eğitimli ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Türkiye Cumhuriyeti, eşit yurttaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır.

Bu süreçte toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımızı ön plana çıkararak kadın erkek eşitliğini hayata geçirmiş ve devamında Türk kadınına pek çok çağdaş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Atatürk, “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir” çağdaş bir düşüncenin ürünü olan bu sözleriyle kadının toplumdaki yerini en güzel şekilde ifade etmiştir.

Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın 5 Aralık kadın hakları gününü kutluyorum” şeklinde açıklamasına son verdi.

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı