Esmahal Çok Yakında

“İslam Coğrafyasındaki Hukuksuzluğa Karşı Çıkılmalı”

Lezzethanem Ev Yemekleri
Işıl Halı Yıkama

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Dünya Hukuk Günü münasebetiyle TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz aldı.

Konuşmasında  Ak Parti döneminde yargı ve hukuk alanında yapılan icraatlardan söz eden Milletvekili Oğuzhan Kaya, hukukun ihtiyaçlarına göre yeni düzenlemeler yapıldığını söyledi.  Kaya konuşmasında Milletvekillerini, İslam dünyasında yaşanan hukuksuzluklara karşı çıkma çağrısı da yaptı.

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda yaptığı gündem dışı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü. Bu münasebetle gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Her ne kadar, 10 Temmuz, 1967’den bu yana Dünya Hukuk Günü olarak kutlanmakta ise de bu coğrafyada hukukun tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Bundan yaklaşık dört bin yıl önce bu coğrafyada yaşayan Sümerler, bizlere o günün dünyanın en eski bilinen hukuk metinleri olan Ur-Nammu Kanunlarını miras bırakmışlardır. Yine yaklaşık üç bin beş yüz sene önce Mezopotamya’da hüküm süren Babillerden Hammurabi Kanunları günümüze kadar gelmiştir.

Yaşadığımız ve hüküm sürdüğümüz bu topraklarda 1071’den bugüne Anadolu’nun kapılarını aralamamızın üzerinden yaklaşık bin yıl geçmiştir. Bu topraklarda 1071’den bugüne, Anadolu Selçuklularında, Osmanlı’da, Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkler, Kürtler, Lazlar, Çerkezler, Zazalar, tüm ayrışmalara, tüm oyunlara rağmen birbirlerinin etnik kökenlerine, siyasi görüşlerine, inançlarına saygı duyarak hep beraber yaşamaktadır. Bu coğrafyada bu kadar çeşitliliği bir arada tutan ve yaşatan adaletten başkası değildir. Altı yüz yıl boyunca gittiği her yere adalet ve hoşgörü götüren, yine bu topraklarda kurulan Osmanlı Devleti’nden başkası değildir.

Yakın tarihimizde özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren baktığımızda, Türkiye Cumhuriyeti de yargı, yasama, yürütme erklerini birbirinden ayırmış; yargıyı bağımsız, tarafsız bir konumda konuşlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından kabul edilen 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk kabul eden ülkelerden bir tanesidir.

Yine aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne öncelikle taraf olan Türkiye Cumhuriyeti, 1990 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yargı yetkisini tanımıştır.

Emin Kitap Kırtasiye Banner Reklam

Ak Parti’miz de hukuk alanında önemli icraatlar yapmış, önemli reformlar yapmıştır. Bunların en önemlilerinden bir tanesi 12 Eylül 2010 tarihli referandumda vatandaşlarımıza, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı verilmesidir. O günden bugüne yedi yıl geçmiş ve bu yedi yıllık süre içerisinde vatandaşlarımız temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığına dair Anayasa Mahkemesine binlerce başvuru yapmışlar ve bu başvurular Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeden ülkemizde sonuçlandırılmış ve ülkemiz hâkimleri ve hukukuyla çözülmüştür. Bu da önemli bir kazanımdır.

Yine, bu süreçte, Türk Ceza Kanunu, Ceza Usul Muhakemeleri Kanunu, Borçlar Kanunu, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve diğer kanunlar da sadeleştirilmiş, metinleri yenilenmiş, hukukun ihtiyaçlarına göre yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Bunlarla beraber, yargının ihtiyacı olan fiziki binalar, lojistik destekler her yönüyle sağlanmış, adalet sarayları yapılmış, her yerde konforlu yargılama sağlanmış, yüksek yargı mahkemelerinin binaları yenilenmiş, nasip olursa gelecek yıl da Yargıtayımızın binası yenilenerek yeni bir konfor sağlanacaktır.

Değerli milletvekilleri, hukuk, sağlık gibidir; kaybedildiğinde değeri anlaşılır. Önümüzdeki hafta 15 Temmuzun 3’üncü yıl dönümü. Ve hukuku, sureti haktan gözükerek bu milletin, bu devletin evladı gözükerek ele geçiren hain FETÖ terör örgütünün hâkimleri, savcıları öncelikle ülkemizdeki hukukun tarafsızlığına gölge düşürmüşler, adil yargılamayı yanlış yönlendirmişler, sonrasında da bugün de Avrupa’da ülkemiz aleyhine kampanya yürütmekteler ve ülkemizi karalamaktadırlar.

Ülkemizdeki en önemli hukuki sorunlardan bir tanesi de yargılamaların uzun sürmesidir. Bunun için de Adalet Bakanlığımız önemli bir çalışma başlatmış ve yargılama süresini, dava süresini “hedef süre” uygulamasıyla öngörmüş ve bu çalışma bugün meyvelerini vermektedir.

Ayrıca, buna ek olarak, geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız, yargı reform paketinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, uzlaştırmacı, ara buluculuk ve diğer konularda yargı çözümlerini bu memlekete kazandıracaktır.

Son olarak, İslam coğrafyasında yaşanan birçok hukuksuzluğa dikkat çekmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde “Dünya 5’ten büyüktür.” diyerek 5 ülkenin dünyaya her türlü hukuksuzluğu yapmasına, her türlü adaletsizliği yapmasına karşı koymasıyla, bu adaletsizliklere karşı çıkmasıyla yeni bir başlangıç olmuştur. Bugün Filistin’de, Arakan’da, Myanmar’da, Mısır’da, Doğu Türkistan’da haksızlığa uğrayan bir sürü mazlum millet bulunmaktadır. Bugün Hukuk Günü münasebetiyle bu Meclis çatısı altında bulunan tüm milletvekillerimizin bu hukuksuzluklara karşı çıkmalarını, her yerde her platformda dile getirmelerini temenni ediyorum.” (Haber Merkezi)

Yeni Ay Eğitim Kurumları Orta Kuşak
Benzer Haberler...

Yorum Yap

error: Korumalı içerik !
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı