Exper Yaptır

İSKİLİP’TE TÜRBE İZLERİ

Çorum’un İskilip ilçesinde çevre düzenlemesi sırasında bulunan yapının bulunduğu bölgede yapılan kazı çalışması tamamlandı.

Tarihi yapıda yürütülen kazı çalışmaları sırasında bulunan insan ve hayvana ait olduğu düşünülen kemik parçaları incelenmek üzere Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne gönderildi.

Seyyare Güzellik Merkezi

İskilip’te, geçen 14 Aralık’da belediyenin iş makineleriyle yaptığı çevre düzenlemesi sırasında tünel bulundu. Bunun üzerine Müze Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Çalışmalarla 20 metrekarelik bir alan üzerinde tek odalı bir yapı bulundu. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kurul üyeleri ve diğer yetkililer alanda inceleme yaptı.

İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen tespit kazısını sonuçlandığını söyledi. Çatma, İnceleme sonucunda burasının 1350-1450 yılları arasında yaşamış bir zata ait bir türbe olduğu konusunda hem fikre varıldı. Sanat tarihçisi arkadaşımız bu yönde çalışma yapıyor. Bu çerçevede de çalışmalarımız sürüyor dedi.

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı