HLT Tente

İslam Gücünü Sakal Ve Sarıktan Almaz

Exper Yaptır

İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, İnsanların İslam konusunda büyük zafiyetlerinin bulunduğunu kaydederek “İslam aleminin en büyük sorunu ahlak. Sadece temizlik değil, işini düzgün yapmada, liyakatte, ehliyette bizim ahlak zafiyetimiz var” dedi.

Renkli kişiliği ve bilgisi ve Türk Musikisine olan merakı ile Sıradışı Müftü ya da Pop Star Müftü olarak ta bilinen Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, BBN Türk’te yayımlanan ve Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu “Ceviz Kabuğu” isimli programa katıldı.

 

 

Din uygarlık müzik ve Ramazan konularının işlendiği programda akademisyen ve eski MHP Milletvekili Prof.Dr.Özcan Yeniçeri’de konuk olarak katıldı.

Hulki Cevizoğlu’nun övgüye söz ettiği Adnan Zeki Bıyık, programda gündeme dair konuşmalarının yanı sıra Müzik konusundaki marifetlerini de sergiledi.

 

TOPLUMUMUZ DİSİPLİNSİZ VE CİDDİYETSİZ

Koronavirüs’ün de konuşulduğu Ceviz Kabuğu Programında konuşan da Akademisyen ve MHP Eski Milletvekili Prof.Dr.Özcan Yeniçeri, “Bizim toplumumuz disiplinsiz ciddiyetsiz bir toplum bazı konulara yeteri kadar özen göstermiyor bilmediği konularda da herkes biliyor gibi davranıyor” dedi. İnsanların sonuç elde edilebilecek bir noktaya gitmediğini kağıt üzerinde her şey mükemmelken iş uygulamaya gelince kağıt üzerinde yazılan hiçbir şeyin uygulanmadığını anlatan Yeniçeri, “En tepeden tabana kadar siyasi partilerin kongrelerinde düğünlerde ya da cenazelerdeki yaşanan durumlar ciddiyetsizliğin göstergesidir” dedi.

Koronavirüs konusunda tedbirlere kimsenin uymadığına dikkat çeken Prof.Dr. Yeniçeri, “Toplumda 3 temel denetim mekanizması var biri insan kendi kendini denetler. Yeterli özenin gösterilmemesi anlaşılır gibi bir şey değil. İkincisi sosyal kontrol. Siz kurallara uymazsanız toplum sizi kurallara uymaya davet eder. Birisi maske tak diye başka birini uyarınca insanlar kavga etmeye kalkıyor. Ceza olunca insanlar çeki düzen verince iş işten geçmiş oluyor. Biz toplum olarak kendimizi bir sorgulamamız lazım. Sizin korona olmanız önemli değil ancak başkalarına bulaştırıyorsunuz. Burada vicdan diye bir şey var bir de inanç sistemi var inanç sisteminin özüne girecek olursanız başkasına zarar veremez hasta edemezsiniz. Bunun ne inancınızda yeri var ne vicdanınızda yeri var. Bunların toplumda bir sorgulamadan geçirilmesi gerekiyor. Bunun başka yolu yok” dedi

“MÜSLÜMAN KİMSEYE ZARAR VEREMEZ”

Seyyare Güzellik Merkezi

Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık ise konuşmasında virüsle mücadelede günde 5 vakit alınan abdestin yeterli olmadığını dile getirdi.

İnsanların din konusunda zafiyeti bulunduğuna dikkat çeken Bıyık, “Dinin ilk emri oku ilmin ne kadar önemli olduğu nu anlatmak için geliyor o emir. İkincisi ‘Elbiseni temizle ya Muhammet’ bu da temizliğe önem veriyor. Peygamberimiz temizliği le bilinen bir peygamber sürekli misvak kullanırmış. Şimdi ise el, kol, yüz temizliğine kimse dikkat etmiyor” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın tuvalet kullandıktan sonra elini yıkama istatistiklerinden söz eden Müftü Yardımcısı Bıyık, ilk sırada %93 ile Bosna Hersek’in bulunduğunu ikinci sırada ise %87 ile Kosova’nın geldiğini anlattı. Avrupa’daki en pis toplumun ise Hollandalılar olduğunu söyleyen Bıyık, araştırmaya göre Hollandalıların %50’sinin tuvaletten çıkınca elini yıkamadığını belirtti.

Avrupa’nın temizlik konusunda bize ölçek olamayacağını anlatan Adnan Zeki Bıyık, temizliğin ahlak haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İslam aleminin en büyük sorununun ahlak olduğunu belirten Bıyık, konuşmasında “Sadece temizlik değil, işini düzgün yapmada, liyakatte, ehliyette bizim ahlak zafiyetimiz var. Günde 5 vakit abdest yetmez temizlik için asansöre biniyorsunuz kapı koluna dokunuyorsunuz yine kirleniyorsunuz. Bir hadiste ‘Müslüman öyle bir kimsedir ki elinden dilinden kimseye zarar gelmez’ diyor. Yani başkalarına hastalık bulaştırmamak için de dikkatli olmalı ve temiz olunması gerekiyor” dedi.

 

İSLAM GÜCÜNÜ SAKAL VE SARIKTAN ALMAZ

Dinin sembollerle yönetilemeyeceğini yönetilmeye çalışılması durumunda bir zayıflama ortaya çıkacağını vurgulayan Adnan Zeki Bıyık, “insanlar dini gereği paylaşımcıysa, cömertse, insanlara saygılıysa bırakın sakal bıraksın istediği gibi giyinsin. Ancak bu gibi durumlarda bir hata yapıldığında bir topluma mal oluyorsunuz. Sarıklı ve sakallı olmanız sizin adil olmayacağınız demek değil. İş sembollere dökülürse burada sıkıntı var demektir” şeklinde konuştu.

Kötü temsil nedeniyle İslama büyük zarar verildiğine dikkat çeken Bıyık, “Din sakal değildir. Din gücünü sakaldan sarıktan almaz, ahlaktan, doğruluktan alır. Hz. Muhammedin çok sevilmesinin sebebi düzgün ahlakıdır. Bu yaşantıyı ortaya koyamazsan faturayı İslama kesmeye hakkın yok” dedi.

 

ATATÜRK DÜŞMANLARINA DA CEVAP VERDİ

Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu Ceviz Kabuğu simli programda Atatürk’e yönelik hakaretler de değerlendirildi. Hulki Cevizoğlu’nun konuyla ilgili sorusunu cevaplayan Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, Müslüman insanın hakaret etmeyeceğini ifade etti. Müslümanların ağzının temiz olduğunu anlatan Bıyık, “İstismarcı adam her şeyi söyler. Atatürk’ün arkasından konuşulmasının gıybetten, dedikodudan farkı yoktur. Bir de helalleşemeyeceğin insandır ölen insan. Hatasız kimse yok ancak söyleyeceksen ahlaklı bir dille söylersin. Ölmüş bir insanın anasına, kendisine, yedi ceddine  hakaret etmenin ahirette büyük bir yaptırımı vardır” dedi.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı