HLT Tente

HEDEFİMİZ 2023 YILINDA 25 MİLYAR DOLARLIK SAVUNMA İHRACATI YAPMAK

Exper Yaptır

Savunma Sanayii Müstaşarlığı’ndan gelen heyet, Çorumlu sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

Çorum’da savunma sanayinin tanıtılması, firmaların bilgilendirilmesi amacıyla Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Muhsin Dere’nin başkanlığında Çorum’a gelen ASELSAN, TAI ve ROKETSAN’ın temsilcileri, Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısıyla sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

TSO Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya sanayici ve işadamlarının yanı sıra, Vali Necmeddin Kılıç, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Çorumlu hemşehrimiz Muhsin Dere, TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yakup Karaca, AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Tepençelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Ocak da katıldı.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Muhsin Dere, bir sunum yaptı. Türkiye’deki savunma sanayinin dünyadaki yerini, verilen destekleri, savunma sanayinin ihtiyaçlarını anlatan Dere, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Seyyare Güzellik Merkezi

“Savunma sanayi bizim derdimiz. Müsteşarlığımızda 500 civarında kadrolu personelimiz var. 579 projemiz var ve bu projelerin büyüklüğü yaklaşık 70 milyar dolar. 2002’den bu yana kıyasladığımızda personel sayımız iki katı artarken, proje büyüklükleri de arttı. 70 milyar dolarlık 600’e yakın proje yürütülüyor.

Dünyada 1.68 trilyon dolar civarında savunma harcaması yapıldığını görüyoruz. Bunun %36’lık kısmını ABD tek başına yapmaktayken, Türkiye’nin savunma sanayi harcaması 14.9 milyar dolardır. Bu %1’lik bir rakama bile ulaşmadığını görüyoruz. Türkiye’nin savunma harcamaları fazla diyenler oluyor. Bunun da doğru olmadığını görüyoruz.

Türk savunma sanayi cirosunda ihracat miktarı özellikle son 10 yılda arttı. Bu artışın dünyadaki örnekleriyle kıyasladığımızda yeterli olmadığını görüyoruz. Sektörde yetişmiş personel ihtiyacı var. ABD’de bir firmada 100 bin personel çalışırken, bizim tüm sektörümüzde 35 bin personelimiz var. ARGE personeli ihtiyacı bulunmaktadır. Devletimiz her türlü kaynağı sağlıyor. 2017 yılında ARGE için ayırdığımız fonların tamamını kullanamadık.

Büyük yüklenicilerimiz için alt yüklenicilere ihtiyacımız var. Çorum’u bu kısım ilgilendiriyor. Bizim büyük firmalarımız, ana yüklenicilerimiz var. Ancak siparişlerde yığılmalar var. O yüzden projelerin tedarik süreçlerinde uzamalar oluyor. Bu nedenle özel sektörü, KOBİ’leri işin içine dahil etmeden bu hızı artırmak mümkün değil.

%50’den fazlası bağlı olan şirketlerimiz, tamamı ya da büyük bir kısmı bize ait olan şirketlerimiz var. Çorum’daki firmalarımız belli alanlarda iş yapabilirler. Bugün firmalarımızı ziyaret edip yeteneklerine bakacağız. Yetenekleri tespit edilen firmalarımızla uygun şartlarda işler yapılabilir.”

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı