Exper Yaptır

Hayvancılığı Geliştirmek İçin Yeni Bir Proje Başlanıyor

Çorum’da hayvancılık sektörünü geliştirmek amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Hayvan Irklarının Geliştirilmesi ve Suni Tohumlama Projesi’ne başlanıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Hayvan Irklarının Geliştirilmesi ve Suni Tohumlama Projesi kapsamında Sungurlu, Boğazkale ve Uğurludağ ilçelerinin bazı köylerinde uygulanacak projesinin ilk hazırlık toplantısı Sungurlu İlçesinde yapıldı.

Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş başkanlığında  gerçekleştirilen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Sungurlu Çiftçi Mallarını Koruma Derneği Başkanı Seyfi Erayhan’ın  yanı sıra proje ortakları Sungurlu Ziraat Odası Başkanı Ramazan Kelepircioğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri , Çorum İli Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ve Çorum İli Serbest Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Serdar Doğan katıldı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapılan toplantıda projenin uygulanacağı köy ve işletmeler belirlendi.

Toplantı hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “Yaptığımız bu geniş kapsamlı toplantı ile , İlimizde hayvancılığı geliştirme projesi kapsamında Sungurlu, Boğazkale ve Uğurludağ ilçelerinde uygulama yapılacak köylerin belirlendiğini , bu proje ile Çorum İline bağlı dağlık köylerde suni tohumlama metodu ile yerli sığır ve kırık sığır ırklarının ıslahı yapılarak çiftçilerin gelirinin arttırılması ve köylerden il merkezine göçün önlenmesi amaçlanıyor” dedi.

Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Öncelikle pilot olarak buralarda başlayacağımız proje 2021-2022 yıllarında devam edecek olup hiçbir üreticimizden herhangi bir ücret alınmadan bedava suni tohumlama yapılacaktır. Bakanlığımız bu proje için 1.000.000 TL ödenek sağlayarak, Çorum hayvancılığına büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca bu projede en önemli görev yetiştiricilerimize düşmektedir. Başarı sağlayabilmemiz için üreticilerimizin işlemlere yardımcı olmaları ve projeyi takibi gerekmektedir.”

 

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı