EHM Grup

GÖRME ENGELLİLER İÇİN EL BİLEĞİNE TAKILABİLEN SENSÖR

Exper Yaptır Yeni Banner

Çorum’da üniversite öğrencileri, görme engellilere hareket kolaylığı sağlayan mesafe sensörlü akıllı bastonu geliştirerek, sensörün, evde daha verimli kullanılmasını sağlayacak bir proje hazırladı.

Mesafe sensörlü akıllı bastonların evde kullanımının zor olmasından yola çıkan Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 7 öğrenci, yaklaşık 2 hafta süren proje kapsamında, yazılımı ve tasarımı kendilerine ait, el bileğine takılarak kullanılan ve “walk feeling” (yürüme hissi) adını verdikleri cihazı geliştirdi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Dışarıda bastonlara monte ederek kullanabilen cihaz, kapalı mekanlarda da el bileğine takılıyor. Cihaz, kullanıcısına elinin herhangi bir nesneye 20 santimetre yaklaştığında ses ve titreşimle uyarı veriyor.

Cihaz ile, kapalı mekanda çarpmalara bağlı sakatlanmaların önlenmesinin yanı sıra görme engelli kişinin, ellerini daha özgürce kullanabilmesi hedefleniyor.

Ekip lideri ve Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yasin Candemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, görme engellilerin kullandıkları beyaz bastonların, zemindeki farklılıkları kullanıcılarına bildirdiklerini ancak yerden yüksek ve çıkıntılı nesnelerin normal baston tarafından algılanamadığını söyledi.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı