Özel Elitpark Hastanesi

GİZLİ HAZİNEMİZ HATTUŞA

Karşıyaka Ortaokulu tarafından yürütülen “Disiplinler Arası Bir Farkındalık Çalışması: Gizli Hazinemiz Hattuşa” adlı proje kapsamında bir panel düzenlendi.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konfernas Salonu’nda dün gerçekleştirilen panele Boğazkale Kaymakamı Yunus Ataman, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Kuşcu, HİTÜ Sosyal Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Zekeriya Işık ve çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinliğin açış konuşmasını yapan Karşıyaka Ortaokulu Müdürü Nevzat Gencer, “Disiplinler Arası Bir Farkındalık Çalışması: Gizli Hazinemiz Hattuşa” projesi ile öğrencilerde tarih bilincinin yanı sıra Çorum topraklarında yer alan Hitit Uygarlığı’nın başkenti Hattuşa hakkında da farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Hattuşa’nın, ülkemizde UNESCO “Dünya Mirası” listesinde yer alan 9 değerden birisi olduğunu hatırlatan Okul Müdürü Gencer, ayrıca 2001 yılında yine UNESCO tarafından “Dünya Belleği” listesine alındığını belirterek, “Dolayısıyla Hattuşa bizim dünyaya açılan kapımızdır.

Seyyare Güzellik Merkezi

Hattuşa’yı tanıtmayı, gelecek nesillere karşı tarih önünde bir sorumluluk olarak görüyoruz. 2023 vizyonuyla uyumlu bu projemiz, bu tür bir sorumluluğu hissederek çakılmış bir kıvılcımdır.” diye konuştu. Okul Müdürü Nevzat Gencer bundan sonraki süreçte ise Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Anadolu topraklarında vurdukları mührün, gençlerin zihinlerinde perçinlenmesi için benzer yeni çalışmalara öncülük etmek olduğunu sözlerine ekledi.

Ardından kürsüye gelen Boğazkale Kaymakamı Yunus Ataman da Hitit Uygarlığı’nın önemine vurgu yaparak, projeye emeği geçen herkese teşekkür etti. Son olarak “Gizli Hazinemiz Hattuşa” konulu panele geçildi.

Moderatörlüğünü HİTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi M. Tolga Çırak’ın üstlendiği panelin konuşmacıları HİTÜ Arkeoloji Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz ve Antropoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Şarbak, öğrencilere Hitit Uygarlığı ve Hattuşa hakkında bilgilendirme yaptılar.

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı