Exper Yaptır

GELECEĞİN KADIN İTFAİYECİLERİ MESLEĞE HAZIRLANIYOR

Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde staj yapan üniversite öğrencisi 3 genç kız, okulda öğrendikleri teorik bilgilerini, itfaiye müdürlüğünde uygulamalı olarak pekiştiriyor.

Hitit Üniversitesi Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’nda öğrenim gören İrem Uzer (19), Nurşan Mert (20) ve Emine Yılmaz (19), Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde staja başladı.

Yaklaşık 2 haftadır itfaiye müdürlüğünde staj yapan kız öğrenciler, derste gördükleri teorik bilgilerini, stajlarında pekiştirerek, kendilerini geleceğe hazırlıyor.

Önceki gün kent merkezindeki bir iş yerine yangınına müdahale eden itfaiyecilerle ilk görevlerine çıkan öğrenciler, burada hem gözlem yaptı hem de gelecek meslektaş olacakları itfaiye erlerine yardım etti.

Öğrencilerden Uzer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölümünü kendisi seçtiğini ve zorluklarının farkında olduğunu belirterek, “Ancak insanlara yardım etmek, onlarla iç içe olmak ve hayat kurtarmak çok başka birşey. İtfaiye yeryüzündeki herşeyi koruduğu için bana yakın geldi. O yüzden tercih ettim.” dedi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Ailesinin de kendisine destek olduğunu dile getiren Uzer, “Ailemde ve çevremde itfaiyeci yok. Kendim araştırıp buldum. Onlar da bana çok destek oldular. İtfaiyecilik, alışıldığı zaman yapılabilecek bir meslek. Bayanlara tavsiye ederim. Nasıl kadın polis ve askerimiz varsa itfaiyeciliğin her dalında da bayanlara ihtiyaç var.” diye konuştu.

Mert de daha önce böyle bir bölüm olduğunu bilmediğini ve tavsiye üzerine itfaiyecilik okumaya başladığını kaydederek, “Seçtiğim için de mutluyum. Bayanlar için zor bir meslek ama alışıyoruz. Eğitimlerimizi aldıkça herşeyi öğreniyoruz. Stajımız boyunca genelde gözlemci olarak olaylara ve yangınlara gidiyoruz. Mesleğe atılınca hangi zorlukların bizi beklediğini yerinde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İtfaiye Müdürü İsmail Öğütverici ise bünyelerinde ilk kez bayan öğrencilerin staj yaptığını söyledi.

Alaca ilçesindeki Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nun kısa bir süre önce eğitime başladığına dikkati çeken Öğütverici, “Alaca ilçemizde böyle bir bölümün olması, Çorum’da böyle nitelikli bir itfaiyenin olması öğrencilerimiz için bir şans. Teorik ve pratiği bir arada yapma fırsatı buluyorlar. Okuldaki teorik bilgilerini burada da özümseyerek, ciddi bir ortamda pekiştirme imkanına sahipler.” diye konuştu.

Öğütverici, stajyer öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri adına ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak, “Burada kullanılan malzemelerin özellikleri, nasıl kullanıldıkları, yangına nasıl müdahale edileceği gibi konularda pratik yapmaları çok önemli. Biz tüm tedbirlerimizi almak suretiyle müdahale ettiğimiz olayları yerinde incelettirip, yerinde görmelerini sağlıyoruz. Şu ana kadar tatbikatlarda da başarılılar. İnşallah meslekte de başarılı olurlar.” değerlendirmesinde bulundu.

(Ahmet TEMELCİ)

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı