Exper Yaptır

FETÖ İMAMI VE EŞİNE 12 YIL HAPİS

Çorum’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan FETÖ’nün “Çorum il imamı” Savaş Çetinkaya 12 yıl 6 ay, eşi ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, hakkında FETÖ/PDY’nin “Çorum il imamı” olduğu ve “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan dava açılan tutuklu sanık Çetinkaya ile hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan dava açılan eşi Hatice Çetinkaya ve avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti başkanının savunmaları için son kez söz verdiği sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddederek, kendilerine iftira atıldığını öne sürüp, tahliyelerini talep etti.

Bazı tanıkların da dinlenmesinden sonra Cumhuriyet Savcısının mütalaasını isteyen mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Savaş Çetinkaya’nın “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 12 yıl 6 ay, eşi Hatice Çetinkaya’nın da “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Heyet ayrıca sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

– Aksaray’da da imamlık yapmış

FETÖ/PDY’nin “Çorum il imamı” olduğu iddiasıyla 2017 yılının Eylül ayında tutuklanan Çetinkaya hakkında hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden önce örgütün “Çorum İl imamlığını” yaptığı, daha önce de Aksaray’da il imamlığı yaptığı belirtiliyor.

Örgüt içerisinde “Selim” kod adıyla tanınan Çetinkaya’nın eşiyle beraber “Bylock” kullancısı olduğu ve evlerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel döküman ele geçirildiği ayrıca örgütle irtibatlı ve iltisaklı şirketlerde sigorta kayıtlarının olduğu ve Bank Asya’da yüklü miktarda hesap arttırımı yaptıklarının tespit edildiği öğrenildi.

Çetinkaya’nın uzun süre ABD’de kaldığı ancak darbe girişiminden önce vizesinin bitmesi nedeniyle Türkiye’ye döndüğü belirtildi.

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı