Esmahal

Engellenmesi Mümkün Olmayan Hastalık : Alzheimer

Çorumgaz

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 21 Eylül “Dünya Alzheimer ve Dünya Yaşlılar Günü” kapsamında yürüyüş ve Dr. M. Furkan Balcı tarafından bilgilendirme ve  İl Müftülüğü ziyaret edilerek eğitim gerçekleştirildi.

“Alzheimer hastalığını ve yaşlılığı konu alan eğitimde, yaşlı sağlığı, yaşlılık dönemi problemleri, alınacak önlemler sağlıklı yaşlanma konularında bilgilendirme yapıldı. Eğitim İl Müftülüğü personeline gerçekleştirildi.

Hastalığın ilk evrede teşhis edilmesinin önemine dikkat çekildi. Belirtileri yaşlılık unutkanlığı ile karıştırılabilen Alzheimer hastalığının ilerlemesi halinde tedavi edilemediği, tespit edildiği evreden itibaren ilerlemesinin yavaşlatılabildiği anlatılarak, erken teşhisin hayati önem taşıdığına vurgu yapıldı.

Toplumla sürekli diyalog halinde olan il müftülüğü personelinin bilgi ve bilincinin yükseltilerek, halkın etkin ve kısa sürede bilinçlendirilmesi hedeflendi. Eğitim sonunda sorular cevaplandırıldı.

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır.
Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir.

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Seyyare Güzellik Merkezi

Zihinsel Bozukluklar :
-Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır
-Öğrenme güçlüğü
-Konuşma bozukluğu
-Yolunu kaybetme
-Kişileri tanıyamama
-Karar verme Güçlüğü Davranışsal Bozukluklar :
-Huzursuzluk
-İlgisizlik
-Saldırganlık
-Uyku bozukluğu
-Hayal görme
-Depresyon

ALZHEİMER HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.

ALZHEİMER HASTALIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

-Egzersiz Yapmak
-Düzenli ve Dengeli Beslenmek
-Alkol ve Sigara kullanımından uzak durmak
-Zihni aktif tutmak
-Sosyalleşmek

Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, doğal sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır.

 

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Korumalı İçerik!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı