HLT Tente

Çorum’un İl Oluşunun 97. Yılı

Exper Yaptır

Vali Mustafa Çiftçi, Çorum’un İl oluşunun 97. Yılı nedeniyle tebrik mesajı yayımladı.

Açıklamasında kadim medeniyetler şehri Çorum’un, Cumhuriyet dönemi ile birlikte 20 Nisan 1924 tarihinde ilk kez il statüsüne kavuştuğunu belirten Vali Çifti şunları dile getirdi:

“Topraklarında 7.000 yıl boyunca birçok kültürü ve yerleşimi barındıran, her dönemde tarih sahnesinde rol alan İlimiz Çorum, gerek yollar üzerindeki merkezi konumu, gerekse her köşesindeki farklı coğrafik özellikleri ile tarihin ilk dönemlerinden itibaren kadim bir yerleşim merkezi olmuştur. 11. Yüzyılın ortalarından sonra Çorum ve havalisi Türk hâkimiyetine girmiştir. Çorum ve çevresi uzun yıllar Danişmendlilerin hâkimiyetinde kalmış, 1398 yılında Osmanlı idaresine girmiştir.

Seyyare Güzellik Merkezi

Çorum, Osmanlı idaresi döneminde nüfus, fiziki yapı ve ekonomik yönden gelişmiş, 1456 yılında idari kademedeki yeri vilayet (Osmanlı döneminde nahiye) olarak belirtilmiştir. 1836’da ise sancak statüsüne yükseltilmiştir.

Kadim medeniyetler şehri Çorum, Cumhuriyet dönemi ile birlikte 20 Nisan 1924 tarihinde ilk kez il statüsüne kavuşmuştur.

Çorum’un İl oluşunun 97. yılını tebrik ediyor, tüm Çorumlu hemşerilerimin nice yıllar boyunca bu aziz topraklar üzerinde bereketle, huzurla, sağlıkla hayat sürmelerini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı