Özel Elitpark Hastanesi

ÇORUM’DA SUSUZLUK TEHLİKESİ KAPIYA DAYANDI

2019 yılında Çorum’un içme suyunun karşılandığı 3 barajdan tarımsal sulamaya su verilmesi halinde su seviyesi kritik seviyeye ulaştığı öğrenildi.

2019 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu, dün toplandı. Toplantıda Çorum’un içme suyu problemi de gündeme geldi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Hatırlanacağı üzere Koçhisar İsale Hattı Projesi’nin ihalesi Ağustos ayında yapılmış, yaşanan sorunlar nedeniyle iptal edilmişti. Bu nedenle Çorum’un 2019 yılındaki su ihtiyacı yine mevcut 3 barajdan sağlanacak. Ancak toplantıda barajlardaki doluluk oranının yüzde 25 olduğu ifade edildi.
Toplantıda Vali Mustafa Çiftçi, Hatap Barajı’ndan bu yıl tarımsal sulamaya su verilmemesi nedeniyle çiftçilerin mağdur olacağını belirtti.

DSİ 54. Şube Müdürü Murat Şerbetci de Çorum’un su ihtiyacının 3 barajdan sağlandığını dile getirerek, bu barajlardan birisinin de Hatap Barajı olduğunu ifade etti. 2018 yılında yaşanan su sorunu nedeniyle Hatap Barajı’ndan su çekiminin fazla yapıldığını dile getiren Şerbetci, “Su seviyesi şuanda çok düşük. Bu nedenle tarımsal sulamaya bu yıl verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ise “Şuanda barajlarımızda yüzde 25 seviyesinde. Bu doluluk oranı çok düşük. Geçtiğimiz yıl barajlarımızda da su az olduğu için kuyulardan su almak zorunda kaldık. Sadece 2018 yılında 8 milyon TL enerjiye para harcadık. Bu problemin çözümü de Koçhisar Barajı İsale Hattı’nın yapılmasıdır. Bu da bazı sorunlar nedeniyle ihalesi iptal edildi. Bunun ihalesinin tekrar gündeme gelmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. (Ahmet Temelci)

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı