EHM Grup

ÇORUM´DA RAMAZAN DAVULCULARI OSMANLI GELENEĞİNİ YAŞATIYOR

Exper Yaptır Yeni Banner

Çorum’da, Osmanlı geleneğini yaşatmak için fes takıp, beyaz gömlek ve yelek giyerek mahalleleri dolaşan ramazan davulcuları, vatandaşları sahura “Mehter Marşı” ile kaldırdı.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte sahurun simgesi davulcular da ilk mesailerini yaptı. Çorum Belediyesi ve Davulcular Derneğince belirlenen 44 davulcu, Çorum’da ramazan ayının ilk gecesi, 14 mahalleyi gezdi.

Belediye tarafından alınan karar gereğince, Osmanlı geleneğini yaşatmak için fes takıp, beyaz gömlek ve yelek giyerek mahalleleri dolaşan ramazan davulcuları, yürüyerek çalınmaya uygun “Mehter Marşı” ile vatandaşları sahura kaldırdı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Davulcular Derneği Başkanı Bekir Şimşek Karakeçili Mahallesi’nde davul çalarak, vatandaşları sahura kaldırdı.

Ramazanın hayırlara vesile olmasını temenni eden Şimşek, “Davulcular, Ramazanın simgesidir. Ramazan ayı süresince 44 kişi olarak görev yapacağız. İşimizi seviyoruz. Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum. Belediyenin aldığı karar gereğince ritm olarak sadece Mehter Marşı’nı çalıyoruz ama bazı vatandaşlar zurnanın da olmasını istiyor.” diye konuştu.

Bahçelievler Mahallesi’nde vatandaşlara sahur vaktini haber veren 70 yaşındaki Cuma Ali Üzüm, yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır ramazan davulculuğu yaptığını söyledi.

 

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı