Özel Elitpark Hastanesi

Çorum’da 7 Camide Hatimle Teravih Kılınacak

Konuyla ilgili olarak Çorum Müftü Vekili Adem Aygül tarafından yapılan açıklamada, Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunun yaşandığını, 5 Mayıs Pazar günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 6 Mayıs Pazartesi günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağımızı söyledi.

Adem Aygül, İl Müftülüğü olarak yaklaşan Ramazan ayı öncesinde tüm hazırlıklarımızı tamamladıklarını,Rahmet, bereket, oruç ve Kur’an ayı Ramazan’ın huzur içinde, manevi kazançla geçmesi için bir dizi program hazırladıklarını ifade etti.

Bu yılın Teması “Ramazan ve İnfak”

Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir konuyu kamuoyunun gündemine taşıdığını kaydeden Aygül,bu yılın Ramazan teması “Ramazan ve İnfak”  olarak belirlendiğini belirtti.

Hazırlıklar Tamam

Adem Aygül açıklamasına şöyle devam etti :

“Ramazan ayı gelmeden önce bütün camilerimizde genel bir temizlik yapılarak Ramazan Ayı’na hazırlandı. Camilerimizdeki aydınlatma ve ses sistemleri ile klimalar gözden geçirilerek eksiklikler giderildi. Her sene olduğu gibi bu sene de Müftülüğümüz tarafından hazırlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı Çorum Şubesince bastırılan imsakiyeler görevlilerimiz vasıtasıyla halkımıza dağıtılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığınca bastırılan “Ramazan ve İnfak” konulu afişler camilerimiz ile Kur’an Kurslarında halkımızın görebileceği yerlere asılmıştır. Görevlisi olmayan ve tek görevlisi bulunan camilerimizde görevin aksamaması için geçici görevlendirmeler yapılmıştır. Bütün camilerimizde teravih namazı yatsı ezanı ile birlikte normal vaktinde kılınacak, ilave süre eklenmeyecektir. Merkez camilerimiz ile minaresi bulunan bütün belde ve köy camilerimizin şerefelerindeki kandiller akşam ezanı ile sabah ezanı (imsak vakti) arasında yakılacak. Ayrıca Çimento Camii ile Orta Kapaklı Hz. Ebubekir Camide mahyalar da belirtilen vakitler arası ışıklandırılacaktır.”dedi.

Camilerde Vaaz Programları Yapılacak

Aygül, Ramazan ayı boyunca  Ulu Cami’den merkezi sistemle öğle ve teravih namazı öncesinde, ayrıca merkezdeki muhtelif cemaat yoğunluğu bulunan uygun camilerimizde münavebeli olarak vaaz ve irşat programımız uygulanacak. Ramazan ayı boyunca belde ve köy camilerimizde de vaaz ve irşat programı uygulanacağını aktardı.

Açıklamada, “Bayanlara yönelik olarak da bayan vaizlerimiz ve din hizmetleri uzmanımız tarafından haftanın;

Pazartesi günlerinde İlimiz; Güldanehatun, Mimar Sinan Camileri ile Orhangazi Mescidinde,

Salı günlerinde; Hz. İbrahim, Selimiye  Camileri ile TDV Hizmet İçi Eğitim Salonunda,

Çarşamba günlerinde; Zikrullah, Dumlupınar, Kevser Huzur camileri ile TDV Hizmet İçi Eğitim Salonunda

Perşembe günlerinde; M. Zahit Kotku, İlim Yayma Cemiyeti, Ceritoğlu camileri ile Belediye İkbal Kültür Merkezinde,

Cuma günlerinde; Hz. Ömer, Tevhit ve Abdibey CValide Camii, Tevhit Camii ve Belediye Buhara Kültür Merkezi olmak üzere camiler ve Kültür Merkezlerinde ‘Ramazan Ayı Özel Vaaz ve İrşat Programı’ uygulanacaktır.”denildi.

Mukabele Programları Yapılacak

Ramazan ayı boyunca tüm camilerimizde sabah mukabelesi, öğle ve ikindi vakitlerinde de muhtelif camilerimizde mukabele programı cami görevlilerimizce ve Hıdırlık Hafızlık Kur’an Kursu hafız öğrencilerle Ayrıca Bayan Kuran Kursu Öğreticileri tarafından da Camilerde  uygun vakitlerde bayanlara yönelik mukabele okunacak.

Yedi Camide Hatimle Teravih Kılınacak

Bu yıl Ramazan Ayı’nda Hıdırlık Camii, Kubbeli Camii, Hicret Camii,  Karakeçili Camii ve Güldane Hatun Camii ile Hz. Hüseyin ve Murat Hüdavendigar Mescitleri olmak üzere 7 cami ve mescidimizde hatimle teravih namazı kılınacak.

Yerel TV’de İftar Programları

Ramazan ayı boyunca yerel basında İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ve Vaizler tarafından hazırlanan makalelerin yayımlanması sağlanacaktır.

İtikafa Girilebilecek Camiler

Seyyare Güzellik Merkezi

Merkez camilerinden Hıdırlık Camii, Abdibey Camii , ve Akşemsettin Camiilerinde Ramazan Ayının son 10 günü itikafa girilebilecektir

Kadir Gecesinde Açık Bulundurulacak Camiler

Kadir gecesinde Ulu Camii, Abdibey Camii, Hıdırlık Camii, Akşemsettin Camii,  Buhara Camii, Fatih Sultan Mehmet Camii, Huzur Camii ve Veysel Karani Camileri sabaha kadar açık bulundurulacaktır.

Osmanlı Geleneği Çorum’da Yaşamaya Devam Edecek

Çorum’da geçen yıllarda uygulanan ve büyük beğeni toplayan ‘Enderun Usulü Teravih’ ve ‘Cumhur Müezzinliği’ uygulaması bu yıl 4 Camii de gerçekleşecektir. Osmanlı Devleti zamanında uygulanan gelenek Çorum’da yaşatılacak. Ramazan heyecanı ve mutluluğunu zirveye taşımayı amaçlıyoruz.

07 Mayıs 2019 Salı akşamı Akşemsettin Camii’nde,

14 Mayıs 2019 Salı akşamı Ulu Camii’de,

21 Mayıs 2019 Salı akşamı Hz. İbrahim Camii’nde,

28 Mayıs 2019 Salı akşamı Ortakapaklı Hz.Ebu Bekir Camii’nde, olmak üzere 4 camide Enderun usulü Teravih ve cumhur müezzinliği uygulaması yapılacaktır..

TDV Çorum Şubesi İftar Yemeği Buluşması

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 yılı Ramazan ayı için “Ramazan ve İnfak” teması olarak belirlenen konu çerçevesinde Türkiye Diyanet Vakfı Çorum Şubesince Merkez Akşemseddin Camii yanında mültecilerin, kimsesizlerin, ihtiyaç sahiplerinin ve halkın katılacağı 1500 kişilik iftar yemeği verilecektir.

Zekat ve Fitre Standı Açılacak

Ramazan ayı teması olan “Ramazan ve İnfak” konusu çerçevesinde vatandaşlarımızdan zekat ve fitrelerini Türkiye Diyanet Vakfına verecek olanların zekat ve fitrelerini almak üzere Ramazan ayı süresince Hürriyet Parkı yanında “Zekat ve Fitre Standı” açılacaktır.

Kardeş Şehir Programı Gerçekleştirilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ülkemiz genelinde iller arasında gerçekleştirilecek Kardeş Şehir programı kapsamında Kastamonu İli kardeş şehir olarak belirlenmiş olup, Ramazan ayı içerisinde vaaz ve irşat faaliyeti belirlenen bu kardeş şehir ile karşılıklı olarak yapılacaktır.

Ramazan Ayında Gerçekleştirilecek Sosyal Faaliyetler

1- Esnaf Ziyaretleri

2- Huzurevi Ziyareti

3- Şehit aileleri ve Gazi ziyaretleri

4- Hastanelerde Hasta Ziyaretleri

5- Cezaevi Ziyareti

6- Yetiştirme Yurdu ve Sevgi Evleri Ziyaretleri

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı