Exper Yaptır

ÇORUM’DA 12 BİN 500 DEKARLIK ALANDA PATATES ÜRETİMİ YAPILIYOR

Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, yağışlar nedeniyle hasadı geciken patatesin fiyatının 5 liraya kadar çıktığını, ancak çiftçilerin hasat yapmaya başlamasıyla birlikte patatesin kilogram fiyatının 1.5 liraya düştüğünü söyledi.

Sayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı ile birlikte Deliler köyündeki patates hasadını inceledi.

Yaklaşık 30 dönümlük tarlada gerçekleşen hasadın ardından gazetecilere açıklama yapan Sayan, patates fiyatlarının yükselmesinin önemli nedenlerinin olduğunu belirterek, “Öncelikle yağmur ve dolu yağışından dolayı patates hasadı gecikti. Aynı zamanda hasat edilen patatesin de piyasaya sürmek yerine depolarda bekletilmesiyle fiyat 5 liraya kadar yükseldi.” dedi.

Çorum’un, Nevşehir ve Niğde’nin ardından önemli patates üretim merkezlerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Sayan, “Ülkemizin yazlık patates ihtiyacının önemli bir kısmı, ilimizden karşılanmaktadır. Hasat döneminde ilimizden günlük ortalama 25 kamyon patates çıkmaktadır. Patates fiyatı 5 liraya kadar yükselmişti ancak şu anda patatesin perakende satış fiyatı 1,5 lira civarında. Artık çiftçinin hasadının başlamasıyla piyasa normale dönmüş oldu. Bundan sonra fiyatların yükseleceğine inanmıyorum. Soğanın da hasadının gerçekleşmesiyle fiyatlar normal seviyeye inecektir. ” ifadelerini kullandı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı da, Çorum’daki patates üretiminin son yıllarda ciddi artış gösterdiğini bildirdi.

8 bin dekarı kent merkezinde olmak üzere 12 bin 500 dekarlık alanda patates üretimi yapıldığını ifade eden Sarı, Türkiye’de dekar başına 3 bin 500 kilogram patates elde edildiğini, Çorum’da ise ortalamanın 5 bin kilogram civarında olduğu vurguladı.

Çorum’daki patates üretimini 50 bin dekara çıkartmak için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Sarı, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda fazla patates ekimi olmaması nedeniyle Çorum’un toprakları bu konuda bakir. Dolayısıyla yatırımcılar için oldukça cazip. Çorum’da üretilen patates hem görüntüsü, hem de şekli itibariyle oldukça iyi durumda. Hedefimiz Çorum’da patates üretimini 50 bin dekara çıkartarak patates konusunda Türkiye’de söz sahibi olmak. Gelecek yıllarda ekilecek patatesin tohumunu da üretmek için çalışmalara başladık. Patates, ekimi ve üretimi anlamında işçiliği zor olan bir ürün. Makineleşme olmadıkça başarılı olmak mümkün değil. Türkiye’de dekar başına ortalama 3,5 ton patates elde edilmektedir. Çorum’da ise 5 ton civarındadır. Hedefimiz, kalitesini bozmadan dekardan 6 ton verim elde etmek.”

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı