Esmahal

Çorum’da 10 Şubat Dünya Epilepsiler Günü Semineri

Çorumgaz

Çorum’da  Epilepsi ve Yaşam Platformu tarafından farkındalık ve bilinçlendirme amacıyla seminer düzenledi.

Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Programda açılış konuşmasını Epilepsi ve Yaşam Platformu Çorum İl Temsilcisi Kubilay Ayaz yaptı. Ayaz; saptanan 950 bin epilepsi hastası olduğunu, bu hastaların sosyo-ekonomik ve tıbbi sorunlarına yönelik çözümler için toplandıklarını ifade etti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Ayaz’ın konuşmasının ardından kürsüye Nörolog Funda Uysal çıktı. Uysal, “Epilepsinin tek başına bir engel teşkil etmediğini; tedavi edilebilir olduğunu, epilepsi hastalarının da okul, iş, evlilik hayatlarının olabileceğini ancak toplumdaki genel önyargının aşılması gerektiğini” söyledi.

Uzm. Dr. Sinan Eliaçık ise seminer boyunca Epilepsi nedir?, nasıl teşhis ve tedavi edilir” konularında sunum yaparak nöbet anında ilkyardımın nasıl yapılacağına dair ders verdi.

Eliaçık, farklı ülkelerde epilepsi hastalarının hasta olduklarını gösteren bir karta sahip olduklarını belirterek aynı şeyin ülkemizde de olması gerektiğini vurguladı.

Şiir dinletisi ile devam eden seminerin sonunda Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı ve Uzm. Dr. Sinan Eliaçık katılım belgelerini aldılar. (Esra Sarıca)

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Korumalı İçerik!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı