ÇORUM KALESİ KADERİNE TERK EDİLDİ

Işıl Halı Yıkama

Tarihi Çorum Kalesi kaderine terk edildi. Restore edilerek turizme kazandırılması amaçlanan tarihi Çorum kalesinin son görüntüsü yürekleri sızlatıyor.
Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen Çorum Kalesinin turizme kazandırılması amacıyla farklı restorasyon projeleri hazırlandı ancak bir türlü hayata geçilemedi. Restorasyon projeleri rafta kalınca, tarihi kale de harabeyi andıran görüntüden kurtulamadı. Kültür Bakanlığının koruması altında olan tarihi kale, her geçen gün harabeye dönmeye devam ediyor.
Çorum Belediyesi’nin yaptığı bir çalışma ile kale içindeki evler boşaltılmıştı. Yıllar önce kapısı kilitlenen kale adeta kaderine terk edildi. Bir dönem tinercilerin mekanı haline gelen kale çevresinde, şimdide içler acısı manzaralar yaşanıyor. Kale duvarları sprey boyalarla boyanırken, kale surlarına kadar yükselen taşlarda yerinde oynayarak düşmeye başladı.
Kalenin son durumu gören vatandaşlar, yetkililerin restorasyon projesini bir an önce hayata geçirerek, tarihi kalenin Çorum turizmine kazandırılmasını istiyor.

Benzer Haberler...

Yorum Yap

error: Korumalı içerik !
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı