Çorum Geleceğe Nefes Olmaya Hazır!

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilecek “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında, 232 bin 647 adet fidan dikilecek.

Türkiye Endonezya’ya ait olan “1 saat içinde en fazla fidan dikme” rekorunu kırmaya hazırlanıyor.Rekorun kırılması için deneme yapılacak Çorum’daki tüm hazırlıklar tamamlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan “Geleceğe Nefes” seferberliği çerçevesinde 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 11 milyon fidan, Türkiye’nin 2023 noktasında toprakla buluşturulacak.

Türk halkının büyük ilgi gösterdiği organizasyon kapsamında iki ayrı alanda dünya rekoru kırılması da hedefleniyor. Etkinlikte, ilk olarak, 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya’ya ait olan “1 saat içinde en fazla fidan dikme” rekoru, Çorum’da 1 saatte daha fazla fidan dikilerek, Guinness Dünya Rekoru’nun Türkiye adına tescil ettirilmesi amaçlanıyor.

Organizasyonda, ikinci rekor denemesi de fotoğraf alanında gerçekleştirilecek. Türkiye genelinde vatandaşların fidan dikerken çektiği fotoğraflardan oluşan bir dijital albüm yapılacak. Daha sonra dünyanın en büyük online fidan diken albümünü oluşturup Guinness’e tescil ettirilecek.

Yeni Rekor Hedefi 301 Bin 111 Adet

Endonezya’ya ait olan “1 saat içinde en fazla fidan dikme” rekorunun kırılması için deneme yapılacak Çorum’da, bu alanda yürütülen tüm çalışmalar tamamlandı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Ağaçlandırma alanındaki başarısı dolayısıyla Bakanlık tarafından rekor denemesinin yapılması için belirlenen Çorum’daki Celilkırı mevkisinde bulunan 156 hektarlık alanda Orman Genel Müdürlüğü tarafından hummalı bir çalışma yürütüldü.

Yaklaşık iki ay süren çalışmalar kapsamında 156 hektarlık saha 60 parçaya bölündü. Alanın ağaçlandırılması için iş makineleri ve ilgili personel tarafından çalışma yapıldı. Fidanların dikileceği çukurlar titizlikle hazırlanırken, çukurların yanında 301 bin 111 karaçam ve sedir fidan bırakıldı.

Orman Genel Müdürlüğü ile Guinness yetkilileri de alanda inceleme yaparak, rekor denemesinin sorunsuz tamamlanması için çalışma yürüttü.

Rekor denemesinde Guinness yetkililerinin yanı sıra mimar, spor hakemi, orman mühendisleri ve öğretmenlerden oluşan 80 kişilik bir heyet görev alacak.

“Tüm Hazırlıklarımızı Tamamladık”

Vali Mustafa Çiftçi, “Bu vatan bize atalarımızdan bir miras değil evlatlarımıza bırakacağımız emanettir. Biz de bu cennet vatanı en güzel şekilde torunlarımıza bırakmak için yarın rekor denememizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye genelinde 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını anımsattı.

Çorum’da da farklı bir heyecan yaşadıklarını ifade eden Çiftçi, “Biz de yarın inşallah Çorum’da Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek bir rekorun denemesini yapacağız. 1560 dönüm alanda 301 bin 111 adet fidanı toprakla buluşturacağız. Biz tüm hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah yarın bir saat içerisinde 301 bin 111 fidanı toprakla buluşturacağız. Başka alanlarda da fidan dikimlerimiz devam edecek. Toplamda 400 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Tüm halkımızı ağaçlandırma sahamıza bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Korumalı İçerik!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı