Özel Elitpark Hastanesi

Çorum ”Engelleri” Aşamadı

Kaldırımda yürürken yollarını takip edebilmeleri amacıyla döşenen kabartma takip taşları, görme engelli vatandaşlara yaşamlarında  büyük kolaylık sağlıyor.

 

Ancak takip taşları üzerinde önlerine çıkan sorunlar sebebiyle görme engelli vatandaşlar, kaldırımda rahat yürüyebilmek den mahrum kalıyorlar.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi Başkanı Cuma Aykaç, sorunların  giderilmesi hususunda koşulların el verdiği şekilde defalarca valiliğe ve belediyeye dilekçeler sunduklarını belirterek sorunlarını asgari düzeye düşürecek cevabı alamadıklarını bildirdi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Takip izlerinde yürürken çeşitli engellere takıldıklarını dile getiren Cuma Aykaç, ”Araba, durak, ağaç, elektrik direği, çöp konteyneri gibi bir çok engellerle karşılaşıyoruz. Ayrıca bazı kaldırımların dar olması da büyük sorun yaratıyor. Bu sorunların bir an önce ortadan kaldırılması ve çözüme kavuşturulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Aykaç, ”Görme engeli olmayan vatandaşların da bu yol takip çizgilerinin değerini anlamasının tek çaresi bizdeki hissi yaşaması gerekiyor, yaşamayınca kimse kimsenin halini bilmiyor.” dedi.

Başkan Cuma Aykaç, ”Kabartmalı takip taşlarının geçtiği yerlerde önüne çıkan engellerin kaldırımlardan temizlenmesi gerekiyor. En azından yolu daraltmak yerine kaldırımı biraz daha genişletip çizgiyi daha işlevli hale getirip bizlerinde serbestçe dolaşımı sağlanmalı, biz hangi bir zaman bir vatandaşın koluna girip de ihtiyaçlarımızı giderelim. Biz kendi işimizi kendimiz yapmayı  amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Derneğin Başkan Yardımcısı Fazlı Koçak ise, Çorum’da yol takip taşlarının standartlara uygun yapılmadığının da altını çizdi. (Turan Yıldız)

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı