Exper Yaptır

CHP ENGELLİLERİ UNUTMADI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Teşkilatı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelli derneklerini ziyaret ettiler.

Ziyaretlere CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, İl Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Güneş, Kadın Kolları ve CHP Merkez İlçe yöneticileri katıldı.

İlk önce Altı Nokta Körler Derneği’ni ziyaret eden CHP heyetini Dernek Başkanı Cuma Aykaç ve Başkan Yardımcısı Fazlı Koçak karşıladı.

Ziyarette bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi; “Bugün ülkemizde engellileri hak sahibi özneler olarak görmeyen; aksine engellileri “korunmaya ve yardıma muhtaç kişiler” olarak algılayan bir anlayış hâkimdir. Sayıları 8,5 milyonu bulan engelli yurttaşlarımız, hala toplumumuzun en sessiz ve görünmez çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Bugün sosyal devlet anlayışı her geçen gün biraz daha terk edilerek, adeta bir sadaka kültürü yaratılmıştır. Her alanda olduğu gibi engelli bireylerimizin hakları da yavaş yavaş yok edilmiş, ülkemiz adeta sosyal devletten sadaka devletine geçiş yapmıştır! Sosyal yardımlar yaşlılar, engelliler, kadınlar ve sosyal devletin öznesi olan diğer toplum kesimleri yalnızca hizmet alan, yalnızca yardım edilen, yalnızca korunan kesimler durumuna indirgenmiştir.

CHP iktidarında engellilerimizin sağlık sorunlarını çözeceğiz. Daha da önemlisi engelli yurttaşlarımızdan, sağlıkta katkı payı almayacağız. Engellilerin tüm kamu hizmetlerine ve toplumsal yaşamın her alanına eşit şekilde erişebilmeleri için “erişilebilirlik standartları” geliştireceğiz. Kamuda, engelli yurttaşlarımızın istihdam edilme olanaklarını artıracağız. Tüm altyapı hizmetlerini engellilere uygun şekilde yeniden düzenleyecek, şehirleri engelli yaşamına uygun hale getireceğiz.” dedi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Altı nokta körler Dernek başkanı Cuma Aykaç ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkür etti.

Daha sonra CHP heyeti Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesini ziyaret etti. Burada Başkanı Yusuf Hoşnut ile görüşen CHP heyeti, sorun ve taleplerini dinledi.

Ziyarette konuşan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke; “Engellilerimizin günlük hayatta karşılaşmış oldukları en büyük problem, sahip oldukları engeller değil; toplumun, engellilere karşı geliştirdiği tutumlardır. Toplumumuzda engelli vatandaşlarımıza yönelik bu tutumların değiştirilebilmesi amacıyla, onların farklılıklarına saygı göstererek, toplumda yaşayan tüm bireylerin eşit olduğuna inanmamız ve bu inancı günlük yaşantımızda uygulamamız gerekmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Bunun bilinciyle eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar sadece engelli vatandaşlarımızın değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu sorunları çözmek için toplumun her kademesinin ortaklaşa çalışması gerekmektedir. Engelli olmak bir kusur değildir. Hepimiz engelli olmak için bir potansiyeliz bu nedenle toplum olarak engellilere gereken ilgi ve desteği sağlamalı ve onları yalnız bırakmamalıyız.” dedi

Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi Başkanı Yusuf Hoşnut ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı