Özel Elitpark Hastanesi

ÇANAKKALE, TARİHİMİZİN DÖNÜM NOKTASIDIR

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Açıklamasında Milli tarihimizin dönüm noktalarından birinin 104 yıl önce Çanakkale’de kazanılan deniz zaferi olduğuna vurgu yapan Vali Çiftçi, “İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in, “Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer” diye tasvir ettiği Çanakkale’de şanlı ordumuz büyük bir muzafferiyete mazhar olmuştur.

Tarih sahnesinden silinmek, tarihin nesnesi haline getirilmek tehdidiyle karşı karşıya kalan aziz milletimiz, Çanakkale’de kazanılan deniz zaferiyle planları boşa çıkartmış, dünya tarihinin seyrini değiştirmiştir” ifadelerini kullandı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Vali Çiftçi, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yıldönümü nedeniyle yayınladığı açıklamasına şöyle devam etti;

“Düvel-i muazzama denilen dönemin emperyalist devletleri, en güçlü ve modern silahlarıyla boğaza yığılıp, topyekûn saldırıya geçmişlerdir. Onbinlerce şehit ve gazimizin, bayrağımıza rengini veren mübarek kanları sayesinde, Anadolu ebedi vatanımız olarak kalmıştır. Merhum Mehmet Akif, Çanakkale Savaşı’nı bu sebeple “Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi? diye tarif etmiştir.

Eğer 1915 yılında İtilaf Devletleri donanması Çanakkale Boğazı’nı geçseydi, belki bugün Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet olmayacak, aziz milletimiz de tarih sahnesinden silinip gitmiş olacaktı. Milli birlik ve beraberliğimizi koruyup, barış ve kardeşlik duygusuyla birbirimize kenetlenmediğimiz takdirde, bugün de bu tehlike hâlâ mevcuttur. Unutmayalım ki, su uyur, düşman uyumaz.

Bu şerefli gün vesilesiyle, Merhum Mehmet Akif’in, “ Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi” diyerek övdüğü, “bir hilâl uğruna batmayı göze alan güneşlerin” gösterdikleri kahramanlıklarla Çanakkale Deniz Zaferini milletimize hediye eden tüm şühedâyı ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Çorumgaz
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı