Esmahal

Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele İl Eğitimleri Düzenlendi

Çorumgaz

Bulaşıcı hastalıklarla ilgili alanda hizmet sunan sağlık personellerinin insan gücü kapasitesini ve diğer sağlık personellerinin bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bilgi düzeyini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacı ile Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Erken Uyarı Cevap Sistemi İl Eğitimleri düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Hastalık Kontrol Programları Birimi tarafından verilen eğitime Çorumun hastanelerinde ilgili birimlerde çalışan hekimler ve diğer sağlık personeli (acil, enfeksiyon, çocuk, mikrobiyoloji, dahiliye, göğüs hastalıkları, pediatrik enfeksiyon vb.) ile Halk Sağlığı Laboratuvarı personeline (mikrobiyoloji uzmanı, laboratuvar sorumlusu vb.) eğitim verildi. 1 gün olarak planlanan Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Erken Uyarı Cevap Sistemi Eğitimleri 26-27 Aralık 2019 tarihlerinde İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı ve eğitime 120 kişi katıldı.

Seyyare Güzellik Merkezi

Yapılan eğitimde, İl Bulaşıcı Hastalık Yıllık Durum Değerlendirmesi, Erken Uyarı Cevap Sistemi (EUCS) Kapsamı ve Süreçleri, Sürveyans ve Bildirimi Zorunlu Bulaşıcı Hastalıklar Bildirim Sistemi, Sendromik Sürveyans (Akut Barsak Enfeksiyonu), Sürveyans Kapsamında Bildirimi Yapılan Hastalıklarda Yürütülecek Çalışmalar, Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Rehberi’nde Yer Alan Numune Alma Kılavuzları işlendi.

Halk Sağılığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birim Hemşiresi Medine Keskin ve Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm.Dr. Emin Rençber tarafından verilen eğitim, katılımcıların salgınlar esnasındaki sorumlulukları ve bulaşıcı hastalıkların bildirimi sistemindeki rollerini iyice anlamaları, salgınların yönetimi ve eğitimlerin değerlendirildiği soru-cevaplar ile Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Rehberi üzerine odaklanıldı. Eğitim bulaşıcı hastalıklarla ilgili deneyimleri, düşünceleri paylaşmak ve ekip ruhunu geliştirmek adına etkili olmuş ve tüm katılımcılara “Katılım Belgeleri” verildi.

 

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Korumalı İçerik!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı