HLT Tente

“BU FATURALARI MECLİSTE SORARIM”

Exper Yaptır

YEDAŞ-YEPAŞ Ikizlerinin ‘Şok Faturası’ Meclise Taşınıyor.

YEDAŞ’ın dağıtımını üstlendiği, YEPAŞ’ın tahsil ettiği elektrik tüketim faturaları vatandaşı çıldırtınca, MHP Grup Başkanvekili Usta, “Bu faturaları meclise taşırım” dedi

YEDAŞ’ın aktif enerji kullanım bedelleri zamlarla uçuşa geçerken, dağıtım bedeline  yapılan  katlamalı zam, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gidiyor. Dağıtım bedelenin tüketim bedelinin yarısına yükselmesi nedeniyle vatandaşın yargıya taşımaya hazırlandığı elektrik faturaları MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta tarafından da ‘anlaşılamayan bir dağıtım bedeli’ olarak yorumlandı.

MHP Grup Başkanvekili Usta, Samsunlulardan çok sayıda şikayet aldığını belirterek, “Elektriğe 1 Eylül’de yüzde 9 oranında gibi bir zam söz konusu. Vatandaşa gelen faturalarda dağıtım bedelinin yüksekliği dikkati çekiyor. YEPAŞ – YEDAŞ birlikteliğindeki faturalar gerçekten çok yüksek. Bir kaç örnek faturayı edindim ve bunu kesinlikle meclise taşıyacağım. Öncelikle de Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’ndan faturaların incelenmesini isteyeceğim. Kimse kafasına göre zam yapamaz, yapmamalı. Bunlar denetim altında yasayla şartları konulmuş evraklar. Zam neredeyse yüzde 50’ye tekabül ediyor ki bu çok yüksek bir rakam. Kayıp-kaçak-iletim ve dağıtım tutarları neden bu kadar fazla araştırılmasını isteyeceğim. Diğer dağıtım şirketlerinin bedelleri de araştırılacak” dedi.

Seyyare Güzellik Merkezi

FATURDALAR YARGIYA GİDİYOR

‘Genel Merkezi Samsun’da olan Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop’ta elektrik dağıtımı hizmeti sunan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ)’ın, kardeş kuruluşu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. (YEPAŞ) tarafından Eylül-2018’de evlere ve ticarethanelerin kapılarına bıraktığı faturalar, vatandaşları şok etmişti. Elektrik faturalarını inceleyen vatandaş, EPDK’dan denetim isterken, aktif enerji tutarının yarısına yakın dağıtım bedeli alınmasını bazı  tüketiciler yargıya taşımaya hazırlanıyor. Samsun İl Ticaret Müdürlüğü ise halen konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

TÜKETİCİLER ZAM MAĞDURU OLDU

Elektrik faturalarında eylül zammını eklenmiş haliyle gören vatandaşlar, toplam tutarı ve dağıtım bedelini görünce şok yaşarken, “Bu bir soygundur. Dağıtım bedeli kullandığımız elektriğin yarısı kadar olur mu? YEDAŞ, ‘yapmakla yükümlü olduğu işi’ diğer kuruluşu YEPAŞ ile bize fatura ediyor. Bu artık resmen faturalı soyguna dönüştü” diye konuştu.

Kaynak: Hedef Halk / N. Alper CABBAR

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı