Esmahal Çok Yakında

Bıçak Ustaları Yoğun Mesai Harcıyor

Lezzethanem Ev Yemekleri
Işıl Halı Yıkama

El yapımı bıçakçılık mesleği, ustaların sayısı azalsa da yaşatılmaya çalışılıyor.El yapımı bıçağı ile meşhur Çorum’da, Kurban Bayramıma sayılı günler kala bıçak ustaları yoğun mesai harcıyor.

 

Bıçak yaparak geçimini sağlayan ustalar, isteklerin de artmasıyla el yapımı bıçaklarını, kurban bayramına hazırlıyor.

50 Yıldır bıçakçılık işiyle uğraşan Yılmaz Hışır,  ilkokulu bitirdikten sonra babasının yanında yetişti. O günden bugüne halen bıçakçılık mesleğini devam ettiriyor.

Bayram dolayısıyla 1 aydır işlerin yoğun olduğunu belirten Yılmaz Hışır, ”Her yıl kurban bayramında bıçak biletecek vatandaşlara son günlere bırakmamaları gerektiğini söylüyoruz. Yine de son güne kalıyorlar, vatandaşlarımız bıçaklarını son güne bırakmasınlar.” ifadelerini kullandı.

Müşterilerinin mağduriyet yaşamaması yoğun mesai harcadıklarını vurgulayan Hışır, gece saat 04:00’de evlerine gittiklerini, sabah 06:30’da dükkanlarını geri açtıklarını dile getirdi.

Emin Kitap Kırtasiye Banner Reklam

3 yıldır bıçak ücretlerinin değişmediğinin altını çizen Yılmaz Hışır,  bıçak bilelemek 2.50, satır 5, balta 7.50 Lira olduğunu söyledi.

Bıçak alacak olan vatandaşlara da bir uyarıda bulunan Hışır, ”Her bıçağın üzerinde ”Dövme Çelik Bıçak” diye yazılı. Ancak hepsi el yapımı dövme bıçak değil. Dövme bıçağın hakikisini biz yapıyoruz. Fiyatları, 80 ile 100 Lira arasında. Dövme çelik bıçaklar 15-20 liraya satılmaz” dedi.

Kurban keserken dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Hışır, kurbanlık hayvanları keserken, öncelikle bıçağa hakim olmanın önemli olduğunu ve bıçağın keskin olması gerektiğinin altını çizdi.

Kurban bayramı için bıçak almaya gelen Mahmut Ünal ise, el yapımı bıçakların daha dayanıklı olduğunu, fiyatlarının da uygun olduğunu belirtti.

El emeği bıçaklar, Çorum’da ayakkabıcılar arastası diye bilinen ama bakırcıların bıçakçıların da bulunduğu arastada alıcılarını bekliyor. (Turan Yıldız)

Yeni Ay Eğitim Kurumları Orta Kuşak
Benzer Haberler...

Yorum Yap

error: Korumalı içerik !
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı