Han Sağlık İlaçlama

Bankalar Halkın Sağlığıyla Oynuyor!

Özel Elitpark Hastanesi

Çorum’da bankaya olan borçlarını ertelemek isteyen vatandaşlar, şubeler önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Koronavirüsün yayılmasına zemin hazırlayan “şubeye başvurun” politikası, vatandaşın sağlığını tehdit ediyor.

Koronavirüs nedeniyle bankalar bireysel müşterilere tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı sundu. Ancak bankaların “şubelere başvurun” politikası hem vatandaşı hem banka çalışanlarını hem de toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Vatandaşlar borç erteleme işleminin internetten de yapılabilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19), sadece insan sağlığını değil ülkelerin ekonomilerini de mahvediyor. Virüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından hükümet hem vatandaşın sağlığını hem de ekonomiye korumaya yönelik bir dizi önlem aldı. Geçtiğimiz Pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ziraat, Halkbank ve Vakıf Bank’ın kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca ertelediğini duyurmuş, özel bankaların da bu hassasiyeti göstereceğine inandığını ifade etmişti.

Bakan Albayrak’ın açıklamasının ardından İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, Finansbank, Akbank da ekonomiye destek paketlerini kamuoyuna açıkladı. Her banka bireysel müşterilerine kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinin 3 ay boyunca erteleyeceğini duyurdu.

Seyyare Güzellik Merkezi

BANKALAR VATANDAŞI ŞUBELERİN ÖNÜNE DİKTİ

Sağlık Bakanlığı’nın sürekli vatandaşlara virüsün yayılmasını önlemek amacıyla “Evde kalın” çağrıları yaparken, bankaların bu kararı vatandaşları şubelerin önüne dikti. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) aldığı kararla bankaların 12:00 ile 17:00 saatleri arasında çalışabileceğini açıklamıştı.

Haliyle vatandaşlar da dün 5 saatlik çalışma saatleri içerisinde işlemlerini bir an önce tamamlayabilmek için bankaların şubelerine akın etti. Çorum’da da vatandaşlar borçlarını erteleyebilmek için bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

BANKALAR ÖNLEM ALMADI

“Sosyal mesafe” uyarılarına uymadan kuyruklar oluşturan vatandaşlar, koronavirüsün yayılmasına da adeta davetiye çıkarıyor.

Bankalar ise şube önlerinde oluşan kalabalığa ne uyarıda bulunuyor ne de önlem alıyor. Müşteriler bankaya tek tek alınarak işlemler yapılıyor.

Esmahal
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Korumalı İçerik!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı