HLT Tente

Bahar Gençlik Ve Spor Kulübü, Kapanmayla Karşı Karşıya

Exper Yaptır

Çorum’un köklü spor kulüplerinden Bahar Gençlik ve Spor Kulübü, içinde bulunduğumuz ağır pandemi şartları nedeniyle ve diğer spor kulüplerine tanınan önceliklerden yararlanamadığı için kapanmayla karşı karşıya.

Maddi sıkıntıları aşamayan kulübün kapanması halinde çok sayıda genç ya kendisine kulüp arayacak ya da sporu bırakmak zorunda kalacak.

2013 yılında çıkardığı Dünya Şampiyonluğunun dışında ne öncesinde ne de sonrasında hiç bir Dünya Şampiyonluğu yüzü görmeyen Çorum, Bahar Gençlik ve Spor Kulübü sayesinde tek Dünya Şampiyonu çıkartan kulüp olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

En son 2019 yılında pandemiden sadece 3 ay önce Avrupa Muay Thai Şampiyonası için 5 sporcusunu Milli Takım’a gönderen kulüp, o günden bu güne kadar pandemiden dolayı kulübün kirasını bile ödeyemez duruma gelmiş!

Kulüp Başkanı ve aynı zamanda Milli Sporcu olan Hasan Çalışkan’dan edindiğimiz bilgilere göre, kulübün şuan itibariyle zor durumda olduğunu öğrendik. Kendisi spor ahlakına yakışmadığını söylese de bazı çevreler tarafından ayrımcılığa uğradıklarını ve Çorum’da hemen hemen her kulübe yapılan yardım ve desteklerden mahrum bırakıldıklarını anlattı. Hasan Çalışkan, bazı kurumların kapısını çaldıklarını ancak her kapının yüzlerine kapandığından dert yandı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen liste ile Çorum’da faaliyet gösteren kulüplere yardım ve destek sağlandığını ancak kendi kulüplerine bu yardımın yapılmadığını anlatan Hasan Çalışkan, konuyla ilgili olarak Çorum Milletvekili Erol Kavuncu’ya bilgi verdiğini ancak Milletvekili Kavuncu’nun da kendisine Genel Müdürlük’ten gelen listeye göre yardım yapıldığı bilgisini verdiğini söyledi.

Seyyare Güzellik Merkezi

Bu durumda ne kendi sigortasını ne de kulübün kira ve giderlerini karşılayamadığını belirten Çalışkan, şu ifadelere yer verdi: “En son çare olarak birikmiş kira ve birtakım borçlarımı ödeyip kulübü fesih etmeyi düşünüyorum. 1996 yılından bu yana tek başıma kulübü kimsenin desteği olmadan bu günlere getirdim. Bu günden sonra ise artık yapacak bir şey kalmadı. Evladım gibi sevdiğim, çok başarılı sporcuları bırakmak tabi ki beni ziyadesi ile üzecek ancak benimde düşünmem gereken kendi çocuklarım var. Bir iş bulup çalışacağım. Hayat devam ediyor, acıkıyorsun, susuyorsun…

Ev kredim ve özel giderlerimiz var. Ben 55 yaşındayım, bu yaşıma kadar da kimseye bir kuruş borçlu kalmadım. Bu borcumda namus borcudur ödeyeceğim ve kurtulacağım.

Ben yıllardır ay-yıldızlı milli formayı şerefimle taşıdım. Kimseye bir milli sporcu böyle yapmış dedirtmem. Devletimiz var olsun. Salon sahibinden de birkaç ay süre istedim. Para bulacağımı söyledim.

Ben 1990 yılından bu yana her antrenmanımı severek ve aynı heyecanla yapıyorum. Ancak maddi sıkıntılar beni sürantrene yapıyor yoksa spor benim için bir bütün oldu. 3 çocuğumu da milli yaptım. Çorum’da bu başarıyı yakalayan ne devletin kadrolu antrenörleri ne de devletin tam destek verdiği kulüpler var. Ben bunu tek başıma yaptım ve başardım.

Eğer şu anda Çorum’un en eski spor kulüpleri arasında bulunan bu kulübün kapanması hem Çorum’umuza hem de benim şahsıma yakışmayacağını biliyorum. Ama yapacak bir şey de yok. Nereye kadar devam edecek, her geçen gün borç çoğalır. Bu yüzden böylesine üzücü bir kararla karşı karşıyayım.”

Günümüzde bir çok spor kulübüne olağanüstü destekler veriliyor ve bu desteklerin bir kısmı diğer spor kulüplerine verilmiyorsa ne diyelim, “Batsın bu dünya!”

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı