Exper Yaptır

TEKELİ HER CANLININ YAŞAM HAKKI KUTSALDIR VE TÜM HAKLARIN ÜSTÜNDEDİR

Çorum Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Elif Tekeli, Sapanca’da ormanlık alanda patileri kesilmiş halde bulunan ve tedavi altına alındıktan sonra ölen yavru köpeğe ilişkin, “Bakışlarını, yaşama tutunmak için verdiği mücadeleyi hiç unutmayacağımız hayvan dostumuzun hesabını adalet önünde sormak üzere, tüm yaşam hakkı savunucuları olarak suç duyusunda bulunacağız.” dedi.

Tekeli, komisyon üyeleri ile birlikte Çorum Barosunda bir basın toplantısı düzenleyerek, sokak hayvanlarına karşı yapılan olumsuz davranışlara tepki gösterdi.

Patileri kesilerek ölüme terk edilen yavru köpeğin, hayvanlara yönelik süregelen zulmün sembolü haline geldiğini ifade eden Tekeli, “Bakışlarını, yaşama tutunmak için verdiği mücadeleyi hiç unutmayacağımız hayvan dostumuzun hesabını adalet önünde sormak üzere, tüm yaşam hakkı savunucuları olarak suç duyusunda bulunacağız. Olayın, gösterilen faillerinden ziyade gerçek katilleri bulununcaya dek takipçisi olacağız. Bunun için duyarlı halkımıza söz veriyoruz.” diye konuştu.

Seyyare Güzellik Merkezi

Siyasi liderlerin, yaşanan bu üzücü olaya siyaset üstü bir mesele olarak yaklaşmalarından dolayı memnun olduklarını ifade eden Tekeli, ancak tepkinin yeterli olmadığını, hayvan hakları konusunda doğru, yeterli ve uygulanabilir yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini aktardı.

Hayvanları Koruma Kanununun, hayvan hakları alanında uzmanlardan oluşturulacak yeni bir komisyon tarafından sıfırdan ele alınması gerektiğini aktaran Tekeli, şunları kaydetti:

“Baroların hayvan hakları merkezleri ve komisyonlarına gerek yasanın hazırlanması gerekse yasanın uygulanması noktasında yetki verilmeli, hayvan hakkı ihlallerine ilişkin davalarda doğrudan ve zorunlu müdahillik hakkı temin edilmelidir. Mevcut düzenlemenin hayvanlara karşı işlenen suçları engellemeyi yetmediğini tüm toplum olarak görmekteyiz. Her canlının yaşam hakkı kutsaldır ve tüm hakların üstündedir. Hayvanlara hakları teslim edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.”

Özel Elitpark Hastanesi
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı