Exper Yaptır

90 Hektar Ormanlık Alan Küle Döndü!

Çorum Valiliği, Kargı ile Sinop arasında çıkan orman yangınıyla ilgili açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, 90 hektarlık ormanlık bölgenin yanarak kül olduğu açıklandı.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çorum ve Sinop arasında kalan ormanlık alanda süren yangının kontrol altına alınamadığını belirterek, “Çorum-Sinop arasındaki orman yangınına müdahalemiz sürüyor. Bölgeye şu anda yangınlarda en deneyimli ve etkin yetkili arkadaşlarımızı gönderdik. Üzerinde çalışılıyor, yangın henüz kontrol altında değil ama kontrol altına almak için arkadaşlarımızın gayreti sürüyor. Yangın, tahmin ettiğiniz kadar büyük bir yangın değil ama parçalı bir araziye yayılmış olmasından dolayı bazı endişeler doğuruyor. Ama diğer yangınları hallettiğimiz gibi bunu da halledeceğiz” dedi.

2 yangın söndürme uçağı, 3 helikopter, 23 arazöz, 16 iş makinası ile toplam 82 kişi ile söndürme çalışmalarına devam edildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“13.50 sularında Çorum’un Kargı ilçesi Sinanözü Köyü Karatepe Mevkii ile Sinop/Saraydüzü ilçesi Yalmansaray köyleri arasındaki sınır bölgesinde Ormanlık alanda yangın olduğu ihbarı alınmıştır.

Seyyare Güzellik Merkezi

İhbarın alınmasına müteakip Orman İşletme ekiplerince, yaklaşık 25-0 hektar ormanlık alanda başlayan yangına müdahale edilmiş gece saatlerinde de çalışmalara devam edilerek kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.

04.09.2020 günü sabah saatlerinden itibaren devam eden yangın rüzgârın da etkisi ile Sinop ili bölgesine doğru büyüyerek devam etmiş ve şuana kadar yaklaşık 80-90 hektarlık ormanlık bölge yanmıştır.

Genel olarak Çorum ili sorumluluk sahasında yangının başlaması ile beraber yaklaşık 20-25 hektarlık bir alan yanmış, sorumluluk bölgemizde hali hazırda yanan bir saha bulunmamakta ve soğutma çalışmalarına devam edilmekte olup, yangın Sinop ili sorumluluk bölgesinde devam etmektedir.

Halen bölgede takviye ekiplerle birlikte 2 yangın söndürme uçağı, 3 helikopter, 23 arazöz, 16 iş makinası/araç ile toplam 82 kişi ile söndürme çalışmalarına devam edilmektedir.”

Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı