HLT Tente

80 Yaşındaki Hastanın Kalınbağırsağındaki Kanser Kolonoskopi İle Alındı

Exper Yaptır

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Gazi Alkurt ve Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Dr. Doğukan Durak tarafından, 80 yaşında kadın hastanın kabızlık şikayeti olması üzerine yapılan kolonoskopide kalın bağırsağının iki farklı yerinde kanser tespit edildi.

Hastanın operasyon hazırlıkları yapıldıktan sonra hastaya Çorum’da ilk kez yapılan Laparoskopik Subtotal Kolektomi (kapalı tüm kalın barsak çıkarılması ameliyatı) yapıldı. Ameliyatın kapalı yöntemle yapılması nedeniyle hasta çok hızlı ayağa kalkarken hasta 5 gün sonra yürüyerek taburcu oldu.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yapılan açıklamada, ileri laparoskopik beceri gerektiren ve belli merkezlerde yapılan bu kapalı ameliyatların yandal doktorları (gastroenteroloji cerrahi ve cerrahi onkoloji) tarafından başarılı bir şekilde Çorum’da da uygulandığı ifade edildi. Açıklamada, eskiden sevk ile başka illere giden bu hastaların artık Çorum da bu hizmete ulaşabildiğinin kaydedildi.

LAPAROSKOPİK KOLON CERRAHİSİ NEDİR?

Karın ön duvarından açılan 4-5 küçük (en büyüğü 1 cm) delikten birine yerleştirilen teleskop ile alınan görüntü monitöre yansıtılır. Diğer deliklerden çalışma aletleri yerleştirilerek birçok iyi veya kötü huylu kalın barsak hastalığının tedavisine imkan veren bir tekniktir. Bu teknik sayesinde, açık ameliyatla kıyaslandığında, hasta daha az ağrı duyar, daha çabuk iyileşir ve işine daha çabuk döner.

 

LAPAROSKOPİK KOLON CERRAHİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Seyyare Güzellik Merkezi

Sonuçlar ameliyatın tipine ve hastanın sağlık koşullarına göre değişmektedir. Ancak genel olarak açık ameliyata göre avantajları şöyle sıralanabilir:

Ameliyat sonrası daha az ağrı olur, Hastanede kalış süresi kısalır, Normal beslenmeye daha kısa sürede başlanır, Barsak hareketleri daha kısa sürede başlar, Hasta işine daha kısa sürede döner

Kozmetik sonuçları daha iyidir.

LAPAROSKOPİK KOLON CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?

Laparoskopi, karında açılan küçük bir delikten girilen, ucunda çok küçük bir kamera takılı olan teleskop vasıtasıyla karın içi organların görüntülenmesidir.

Laparoskopik kolon ameliyatı için göbek üzerinden 1 cm’lik bir delikten teleskop girilir. Bu esnada karın karbondioksit gazı ile hafifçe şişirilerek çalışma alanı kazanılır. Teleskoptaki görüntü bir kamera vasıtasıyla monitöre aktarılır. Monitör, teleskop ve kamera laparoskopiye özeldir. Karın duvarına açılan 3-4 adet diğer deliklerden de ince çalışma aletleri yerleştirilir. Bu çalışma aletleri aracılığı ile kolon çıkarılır.

 

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı