HLT Tente

450 KİŞİYE 9 AYLIK İŞ İMKANI

Exper Yaptır

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Çorum il genelinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacak.

Program kapsamında 450 kişiye 9 aylık istihdam imkânı sağlanacak.

İşe alınacak olan kişiler Çorum İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik faaliyetlerinde çalıştırılacak.

08 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 28 Haziran 2019 tarihinde sona erecek olan programda katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek olup, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacak.

Başvuruların 10-14 Eylül 2018 tarih aralığında alınacak olan TYP kapsamında, katılımcılar, Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü için %80 kura %20 Liste Yöntemi, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için Liste Yöntemiyle belirlenecek.

Konu hakkında İş Kur Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşların 14 Eylül 2018 Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğüne veya İlçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren hizmet noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 14 Eylül 2018 Cuma günü (Saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler à İstihdam àToplum Yararına ProgramlaràTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 (dokuz) aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir.

Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Programlara başvuru şartları:

Seyyare Güzellik Merkezi

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,

Açık öğretim hariç öğrenci olmamak,

Emekli ve malul aylığı almamak,

İş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir

Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak,

Son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak,

Son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak.

5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.”

                                            TYP KONTENJAN DAĞILIMI

TYP NOKURUM ADIKONTENJAN SAYISI
261613ÇORUM İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ172
261689ALACA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜD.40
261622BAYAT İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.25
261691BOĞAZKALE İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.10
261726DODURGA İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.10
261729İSKİLİP İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.40
261732KARGI İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.10
261731LAÇİN İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.10
261695MECİTÖZÜ İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.15
261700OĞUZLAR İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.13
261698ORTAKÖY İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.10
261702OSMANCIK İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.40
261737SUNGURLU İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.40
261739UĞURLUDAĞ İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜD.15
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı