HLT Tente

37 Kişiye Mezar Olmuştu, Rıza Bey Apartmanı Park Oluyor

Exper Yaptır

30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen ve 27’si çocuk toplam 118 kişinin hayatını kaybettiği İzmir depreminin acısı yürekleri parçalamaya devam ederken, 37 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı için sevindirici bir karar alındı.

Çorum Merkez Kuşsaray Köyü’nden de aynı aileden 4’ü çocuk toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılmasına karar verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın yerinde yeşil alan düzenlemesi yapılacağını ve depremde hayatını kaybedenlerin hatıralarının yaşatılacağı bir mekan inşa edileceğini bildirdi.

İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başkanlığında koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından basın açıklaması yapan Bakan Kurum, İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacağının müjdesini verdi.

𝐑𝐈𝐙𝐀 𝐁𝐄𝐘 𝐀𝐏𝐀𝐑𝐓𝐌𝐀𝐍𝐈 𝐁Ü𝐘Ü𝐊 𝐀𝐂𝐈𝐋𝐀𝐑 𝐘𝐀Ş𝐀𝐓𝐓𝐈

6.6 büyüklüğündeki İzmir depreminde Bayraklı İlçesinde bulunan ve tamamen yıkılan 8 katlı Rıza Bey Apartmanı 37 cana mezar olmuştu.

Çorum-Kuşsaray Köyü’nden babaanne Arife Yücel ve torunları Lena, Vera, Feda ve Diren hayatını kaybetmişti.

Nilay – Deniz Yücel çiftinin çocukları Lena (4) ve Vera (6), Emine Toklu Yücel – Hüseyin Yücel çiftinin çocukları Feda (10) ve Diren (3), babaanneleri Arife Yücel (62) ile birlikte enkaz altında kalmış ve kurtarma çalışmaları sonucu cansız bedenlerine ulaşılmıştı.

𝐘Ü𝐂𝐄𝐋 𝐀İ𝐋𝐄𝐒İ𝐍İ𝐍 𝐌Ü𝐂𝐀𝐃𝐄𝐋𝐄𝐒İ 𝐒𝐎𝐍𝐔Ç 𝐕𝐄𝐑𝐃İ

Yücel ailesi, kendilerine büyük acılar yaşatan Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılması için büyük mücadeleler verdi.

Çorumlu anne ve babalar Emine, Nilay, Hüseyin ve Deniz Yücel, bu zorlu mücadeleyi zaferle sonuçlandırdı.

İzmir halkı ve depremde hayatını kaybedenlerin yakınları, Rıza Bey Apartmanı’nın yerine çocuk parkı yapılması için sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatmıştı.

Rıza Bey Apartmanında iki evladını kaybeden ve ‘Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifinde’ yer alan Emine Yücel, yıkılan binanın yerine yeni bir bina yapılmasının haksızlık, acılara saygısızlık olacağını belirterek, bu alanın çocuk parkı olarak değerlendirilmesini istemişti.

Seyyare Güzellik Merkezi

Yücel ailesi, Rıza Bey Apartmanının yerinin anıt parka dönüştürülmesini talep etmiş ve bunun için onlarca televizyon programlarında, gazete röportajlarında açıklamalar yapmıştı. Orada nefessiz kalanlar için, annesiz, babasız, kardeşsiz, arkadaşsız kalanlar için, yaşananları, sorumluları, ihmalin sonuçlarını her daim hatırlayabilmek için Rıza Bey Apartmanının “çocuk parkı” olarak düzenlenmesi, parkın bir köşesine de depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin bulunduğu bir anı köşesi oluşturulması en büyük beklenti idi.

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nda 2 çocuğu, 2 yeğeni ve annelerini kaybeden Emine ve Hüseyin Bilgin Yücel çifti, alanın çocuk parkı olması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesine resmi başvuruda bulunmuştu. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile milletvekillerine de mektup gönderilerek, “acılarımızın üstüne beton dökmeyin” çağrısında bulunulmuştu.

Acılı anne Emine Yücel, “Acı olan; burada hayatını kaybedenlerin çoğu daha çocuktu. Bu alanın simge haline gelmesi ve bu bölgede depremin olduğunu kimseye unutturmamak için buranın çocuk parkı olmasını istiyorum. İnsanlar o park alanını görürse ona göre ev satın alırlar, müteahhitler ona göre düzgün ev yaparlar. Ülkemizde her gün deprem yaşanıyor. Belki bu sayede başka canlar enkaz altında kalmaz. Orada yeniden bina yapılması ve yaşam kurulması vicdanımıza dokunur. Bu kadar kişinin öldüğü yere apartman yapılacak, anneler çocuklarıyla mutlu ve huzurlu oturabilecekler mi? Orası bir mezarlık alanı gibi. Biz alanın çocuk parkı haline dönüştürülmesi için başvuruları yaptık. Bu konuda Cumhurbaşkanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan destek istiyoruz. Bir annenin acısı hiçbir zaman dinmez ama orası çocuk parkı olursa ben orada oynayan çocukları gördüğüm zaman aynı kendi çocuklarım orada oynuyormuş gibi hissedeceğim. Orada oynayan çocukların büyüdüklerini gördükçe heyecanlanacağız” şeklinde konuşmuştu.

Başta Yücel ailesi olmak üzere, depremde yakınlarını kaybeden vatandaşların, İzmir halkının yoğun mücadelesi sonunda Rıza Bey Apartmanı’nın yerine çocuk parkı yapılması kararlaştırıldı. Böylelikle acılı ailelerin yüreğine bir nebze olsun su serpilmiş oldu.

𝐘Ü𝐂𝐄𝐋 𝐀İ𝐋𝐄𝐒İ𝐍𝐃𝐄𝐍 𝐁𝐀𝐊𝐀𝐍 𝐊𝐔𝐑𝐔𝐌’𝐀 𝐓𝐄Ş𝐄𝐊𝐊Ü𝐑

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nda çocuklarını ve annelerini kaybeden Emine-Hüseyin Bilgin Yücel çifti, ile Nilay – Deniz Yücel çiftçi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile bir araya geldi.

Bakan Kurum, İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezindeki toplantının ardından, Çorumlu Yücel ailesi ile bir süre sohbet etti. Kurum, aileye başsağlığı diledi. Yücel ailesi de Rıza Bey Apartmanı’nın yeşil alan olarak değerlendirilmesi kararı dolayısıyla Bakan Kurum’a teşekkürlerini iletti. Görüşme sırasında Emine Yücel’in gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

“𝐃𝐄𝐕𝐋𝐄𝐓İ𝐌İ𝐙 𝐇𝐄𝐏 𝐘𝐀𝐍𝐈𝐌𝐈𝐙𝐃𝐀 𝐎𝐋𝐃𝐔”

Depremde iki çocuğunu yitiren anne Emine Yücel, alanın park yapılacağı müjdesini öğrendiğinde çok mutlu olduğunu söyledi. Zor günler yaşadığını anlatan Yücel, “Devletimiz her zaman yanımızda oldu. Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza, Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’a ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Hiçbir canlı enkaz altında kalmayı hak etmiyor. Bu alan farkındalık yaratacaktır. Umarım herkes oturduğu yeri sorgular. Büyüyemeyen çocuklarımız için devletimize teşekkür ediyorum. Evimiz bizim mezarımız oldu. Şimdi başka insanlara ve gelecek nesillere ibret olsun, orası hiç kimse bunlara yaşamasın istiyoruz” dedi.

Emine Yücel’in eşi Hüseyin Bilgin Yücel ise Rıza Bey Apartmanı alanının park yapılması için yaklaşık 4 aydır mücadele verdiklerini söyledi. Daha önce alanın konut alanı olarak değerlendirileceği söylediğinde eşiyle büyük üzüntü yaşadıklarını aktaran Yücel, şunları kaydetti: “Rıza Bey Apartmanı alanını park olması için eşimin başlattığı kampanyada görüşmediğimiz yetkili kalmadı. İzmir halkından imzalar topladık. Bunun mücadelesini her yerde verdik. Orada hayatını kaybeden insanlar kusur ve ihmal sonucu hayatlarını kaybettiler. Raporlanmasına rağmen çürük binalarda, yaşamalarına göz yumulduğu için hayatlarını kaybettiler. Bunun herkes bilmesi gerekir. Bu kez rant yerine insanlık kazandı. İzmir’de böyle olması gerekiyordu. Depremin vereceği hasarı ve yaşattığı acıları herkes bilecek.”

Kendisi de depremde 2 çocuğunu yitiren Hüseyin Bilgin Yücel’in kardeşi Deniz Yücel ise ihmallerin son bulması için bu parkın İzmir için bir sembol olacağına inandığını söyledi.

Bakan Kurum ise; “Burada vefat eden vatandaşlarımızı anacağımız, hatıralarını yad edeceğimiz Rıza Bey Apartmanı’nın alanını boş bırakıyoruz. Bu alanda bir yeşil alan düzenlemesi ve depremzede vatandaşlarımızın hatıralarının yaşatılacağı bir mekanı da İzmir’e kazandırmış olacağız” dedi.

Tatlıcı Ali Usta
Benzer Haberler...

Yorum Yap

Don`t copy text!
WhatsApp Whatsapp İhbar Hattı